"Аграрна реформа Столипіна" - презентація до уроку з історії (11 клас) на тему. Аграрна реформа Столипіна та російське суспільство. нові проблеми. Найгострішою

муніципальна бюджетна загальноосвітня установа

«Надійна середня загальноосвітня школа

імені повного кавалера орденів Слави В.Р. Платонова

Кайбицького муніципального району Республіки Татарстан»

Аграрна реформа П.А. Столипіна

Розробка уроку історії у 11 класі

Виконала вчитель історії та суспільствознавства

Кузнєцова Оксана Олександрівна

2013 р.

Цілі уроку:

Познайомить учнів із цілями, змістом та значенням реформ П.А.Столыпина;

Продовжити формування умінь брати участь в обговоренні, аргументовано висловлювати свою точку зору, працювати з документами та питаннями у формі ЄДІ, самостійно робити висновки;

Виховувати в учнів шанобливе ставлення до історії своєї держави, патріотичні почуття, формувати почуття гордості за свою Батьківщину.

Основні поняття: хутір, відруб, кооперація, переселенська політика

Тип уроку : урок - практикум.

Обладнання уроку: підручник Н.В.Загладіна «Історія Росії та світу у XX столітті» (§6-7), роздатковий матеріал до уроку (документи), інтерактивна дошка, мультимедійна презентація, зошит.

Хід уроку.

  1. Організаційний момент.
  2. Актуалізація опорних знань учнів

Учні виконують завдання, які проектуються на інтерактивну дошку в зошиті, а потім на дошці. (Слайди 3-5). Завдання відповідають питанням частини В та С з КІМів ЄДІ з історії: аналіз історичного джерела, розташування подій у хронологічній послідовності, встановлення правильної відповідності.

  1. Вивчення нової теми

План.

  1. Причини реформ та завдання реформ.

Бесіда з учнями з питань:

  1. Назвіть одну з основних причин першої російської революції?
  2. Чи було вирішено аграрне питання під час революції?
  3. Яких змін досягли селяни під час першої російської революції?

Вчитель: (слайд 6) Особа Петра Аркадійовича Столипіна ніколи не була однозначною. У період жорстоких соціальних потрясінь початку ХХ століття він раз у раз йшов по лезу бритви, постійно ризикуючи не лише своїм життям, а й тими, хто був йому найближчим на світі. Чи був виправданий цей ризик? Ким він був за життя: злим демоном Російської імперії чи локомотивом історії? Чи потрібні були ті драконівські методи, яких він вдавався, і що зробило його таким жорстким? Запитання, питання…

Повідомлення учня про Столипіна.

(Слайд 8) Програма реформ, яку задумував П. А. Столипін, охоплювала різні галузі, включаючи зміни систем місцевого самоврядування та освіти. Своїм важливим завданням Столипін вважав придушення революційного руху. Було запроваджено військово-польові суди, які розглядають справи про тероризм у спрощеному порядку, без участі адвокатів. (Слайд 9)

Як і противники царського режиму, прем'єр-міністр П.А.Столипін бачив головну проблему аграрному питанні. Я хочу вам зачитати уривок із виступу у Державній думі П.А. Столипіна, а ви дайте відповідь на запитання які цілі переслідував глава уряду.

«Пробувши близько 10 років у справі земельного устрою, я прийшов до глибокого переконання, що у справі цій потрібна наполеглива праця, потрібна тривала чорна робота. Вирішити це питання не можна, його треба вирішувати. У західних державах на це знадобилися десятиліття. Ми пропонуємо скромний, але вірний шлях. Противникам державності хотілося б вибрати шлях радикалізму, шлях звільнення від історичного минулого Росії, звільнення від культурних традицій. Їм потрібні великі потрясіння, нам потрібна велика Росія! П.А. Столипін

(слайд 10)

  1. Основні напрями аграрної реформи.

Завдання учням:

Прочитайте фрагменти «Указу 9 листопада 1906 року» та сформулюйте «Основні напрями аграрної реформи П.А.Столипіна»

Розмова з учнями з питань документа (завдання ЄДІ С 1-3)

Який «механізм» виходу селян із громади?

С. Які, думаєте, навіщо було необхідне руйнація селянської громади?

Яка мета проведення урядом аграрної реформи? (Записати до зошита). (Слайд 11)

  1. Причини реформи: Перша російська революція показала, що основним питанням було аграрне питання; селяни не підтримували самодержавство.
  2. Цілі реформи:

а) створення міцної соціальної бази самодержавства від імені міцного заможного селянства (« замурзаного лендлорда » ) за збереження поміщицького землеволодіння;

Б) Розвиток капіталістичних відносин на селі, руйнація громади, передача селянам землі у приватну власність; створення хуторських та фермерських господарств;

В) Освіта широкого ринку промисловості;

Г) Переселення революційно налаштованих, малоземельних селян із центру на околиці.

(слайд 12) Чересмуга (також вузькосмуг, багатосмуг, довгосмуг) - розташування земельних ділянок одного господарства смугами впереміж з чужими ділянками

Напрямок розвитку реформи. (13 слайд)

  1. Руйнування громади, закріплення землі у приватну власність селян, їхнє повне рівняння з іншими станами.
  2. Допомога селянам через Селянський банк на купівлю казенних чи дворянських земель. Створення хуторів, відрубів. Виникнення фермерського господарства.
  3. Переселення безземельних і малоземельних селян із центру на околиці (Сибір, Кавказ, Середня Азія, Далекий Схід).

9 листопада 1906 року – указ про передачу селянинові його одягла у власність.

Столипін говорив, що « уряд зробив ставку не так на убогих і п'яних, але в міцних і сильних».

4.Методи проведення:

А) Реформи розпочалися у сприятливих умовах:

Зростали ціни на хліб;

Скасування викупних платежів.

Б) Громада була зруйнована.

В) Земля переходила у приватну власність, яку вони могли передавати у спадок.

Г) Селянин міг вимагати 1. Хутір. 2. Висів.

Таким чином, реформа була вигідна багатим селянам, які мали гроші, щоб створити велике хутірське господарство. Більшість селян не бачила очевидних вигод від реформи. Не допомогла навіть допомога від Селянського банку.

За 1904-1914 р.р. із громади вийшло 26% селянських дворів, на хутори та відруби – 10,5%, 11,7% пішли до міста.

Робота з термінами(Завдання ЄДІ частини В):

Встановіть відповідність між поняттями та їх визначеннями. До кожної позиції першого стовпця підберіть відповідну позицію другого та запишіть у таблицю вибрані цифри під відповідними літерами.

Поняття

Визначення

А) відруб

1) форма організації праці та виробництва, заснована на груповій власності, форма зв'язків між підприємствами зайнятими виробництвом певної продукції

Б) хутір

2) ділянка землі, виділена селянинові при виході з громади із збереженням його двору у селі

В) кооперація

3) селяни, переселені з центральних губерній на вільні казенні землі за Урал

г) переселенці


4) ділянку землі, виділену селянинові при виході з громади, з переселенням із села на свою ділянку

  1. Підсумки та значення аграрної реформи П.А.Столипіна.

Вчитель: в історіографії та публіцистиці склалися дуже різні точки зору на політику П.А.Столипіна(Завдання у форматі ЄДІ С5).

С5. Нижче наведено дві точки зору на аграрні перетворення П.А.Столипіна.

  1. Реформи закладали основи стабільного розвитку російського села
  2. Перетворення П.А. Столипіна лише посилили соціальні проблеми у Росії.

Вкажіть яка точка зору вам видається найкращою. Наведіть не менше 3 фактів, положень, які можуть бути аргументами, що підтверджують вибрану вами точку зору.

Робота із фрагментом документа (завдання у форматі ЄДІ С1 – С3).

Лобанов Є.В. Петро Столипін: еволюція економічних поглядів (див. Додаток №3)

Запитання до документа.

  1. Коротко (у двох-трьох пропозиціях) сформулюйте та запишіть у зошит основну оцінку аграрної реформи П.А. Столипіна автором статті.
  2. У чому автор бачить причину невдач аграрної реформи?

А) Селяни не хотіли брати землю з таких причин:

Община брала він піклування про кожному общиннику;

Більшість селян не вміло господарювати одноосібно;

Руйнується патріархальний спосіб життя селян.

Б) Переселенська політика.

Селянам було надано численні пільги для охочих переселитися на нові місця:

Прощення всіх недоїмок;

низькі ціни на залізничні квитки;

Звільнення з податків на 5 років;

Безвідсоткова позичка від 100 до 400 рублів надвір.

В) позитивні результати.

За даними сучасного дослідника В.Г. Сироткіна, стараннями столипінських хуторян врожайність країни з 1906 по 1915 рік зросла на 14%, а Сибіру – на 25%. До 1914 року столипінські селяни обганяють громаду з постачанням товарної продукції місто і експорт: зерновий експорт Росії 1912 року майже 30% перевищував експорт Аргентини, Канади та, разом узятих, і становив 15,5 млн.т. на рік.

Реформа започаткувала приватну власність на землю у величезної маси селян.

Приплив селян, що розорилися, поповнив ринок робочої сили, зріс попит на с/г продукцію.

Усе це сприяло розвитку промисловості, торгівлі, тобто. розвитку капіталізму у Росії.

Г) Половинчастість, незавершеність реформи. Чому?

Проводилася бюрократичним апаратом, що довело свою здатність занапастити на корені будь-яку ідею.

Столипін не врахував психологію селян.

Точка зору

« Головна труднощі проведення столипінської аграрної реформи коренилася й не так у техніко- землемірних проблемах, як у колективістської психології селянства. Більшість селян не вміли діяти одноосібно, по-фермерськи, на страх і ризик, і боялися втратити допомогу громади у боротьбі за виживання. І ось коли Столипін запропонував селянам журавля в небесах і відрубах, навіть спеціальний Селянський банк відкрив, російський селянин передбачив синицю в руках- залишився в громаді. «Як – ніяк без сінокосарки проживу, а надірвусь і помру – діток громада пригріє. Ну а на хуторі хтось допоможе? Куди господиня посудачить побіжить? Село за три версти»

Столипін заявляв, що для успіху перетворень необхідно «двадцять років спокою внутрішнього та зовнішнього». Але такого запасу часу на початку XX Росія вже не мала.

Реформа зміцнила позиції багатого селянства, але вирішила основних протиріч у селі:

1) Збереглося поміщицьке землеволодіння;

2) Не було до кінця зруйновано громаду;

3) Зародилося нове протиріччя між найбіднішим селянством і заможним (кулаком).

  1. Висновок.

То хто він, Столипін? "Вішатель"? "Реакціонер"? "Ліберальний консерватор"? "Реформатор"?

Висловіть свою думку.

Закріплення.

Відеофільм

Виконання тесту на тему: Реформи П.А.Столыпина (див. Додаток №4).

Домашнє завдання:§6-7,стор. 68-72 (усім учням)

Додаткове завдання для сильних учнів: С6 Вкажіть час життя історичного діяча, дайте коротку характеристику основних напрямів та результатів його діяльності (події, досягнення)

Попередній перегляд:

Щоб скористатися попереднім переглядом презентацій, створіть собі обліковий запис Google і увійдіть до нього: https://accounts.google.com


Підписи до слайдів:

Урок історії в 11 класі Виконала вчитель історії МБОУ «Надійдинська ЗОШ» Кузнєцова Оксана Олександрівна Столипінські реформи

Цілі уроку - Познайомитися з цілями, змістом та значенням реформ П.А.Столипіна. - Продовжити формування умінь брати участь в обговоренні, аргументовано висловлювати свою точку зору, працювати з документами та питаннями у формі ЄДІ, самостійно робити висновки. - Виховувати в учнів шанобливе ставлення до історії своєї держави, патріотичні почуття, формувати почуття гордості за свою Батьківщину.

Прочитайте уривок із історичного джерела і коротко дайте відповідь на запитання. Використовуйте інформацію з джерела, а також знання з курсу історії. «Мила мамо, скільки я перемучився до цього, ти собі уявити не можеш!.. Уявлялося один із двох шляхів: призначити енергійну військову людину і всіма силами постаратися роздавити крамолу, потім був би перепочинок, і знову довелося б через кілька місяців діяти силою; але це коштувало би потоків крові й зрештою призвело до теперішнього становища, тобто. авторитет влади був би показаний, але результат залишався б той самий і реформи вперед не могли б здійснюватися. Інший шлях-надання громадянських прав населенню - свободи слова, печатки, зборів та спілок та недоторканності особистості; крім того, зобов'язання проводити будь-який законопроект через Державну думу – це, по суті, і є конституція… Небагато нас було, які боролися проти неї. Але підтримки в цій боротьбі ні звідки не прийшло, щодня від нас відверталося все більше людей і врешті-решт сталося неминуче. Проте по совісті я волію давати все відразу, ніж бути змушеним у найближчому майбутньому поступатися по дрібницях і все-таки прийти до того ж». 1. Назвіть автора листа. Якого року з'явився цей документ? 2. Вкажіть у зв'язку з якими подіями з'явився цей документ? На які реформи («поступки») змушений був погодитися автор?

Розташуйте у хронологічній послідовності події: 1. Початок російсько-японської війни 2. Грошова реформа С.Ю. Вітте 3. «Криваве воскресіння» 4 . Грудневе збройне повстання у Москві 5 . Маніфест Миколи II про дарування суспільству демократичних прав і свобод

Встановіть правильну відповідність: 1. П.М. Мілюков А) октябрист 2. А.І. Гучков Б) меншовик 3. Л. Мартов У) кадет 4. В.М. Чернов Г) більшовик Д) есер

Реформи П. А. Столипіна «Міцний індивідуальний власник необхідний перебудови нашого царства, перебудови його у міцних монархічних засадах». П. А. Столипін

Поняття: Отруб Хутор Дати та події: 1906-1911 гг. – П. А. Столипін на чолі Ради міністрів, Столипінська аграрна реформа. Маніфест від 3 листопада 1905 року скасував викупні платежі, указ від 9 листопада 1906 року, що дозволяв селянам виходити із громади та зміцнювати землю в особисту власність.

6 березня 1907 року, П. А. Столипін виступив перед II Державної Думою з викладом урядової програми реформ. Передбачалося провести перетворення в: Аграрній сфері Сфері прав і свобод совісті (перехід з одного віросповідання в інше, закон про старообрядницькі громади та ін.). 3. Реформи в правовій сфері (були обіцяні законопроекти про недоторканність особистості 4. Адміністративна реформа (введення волосного земства) 5. Робоча реформа (професійного союзу та державного страхування) 6. Реформа освіти (загальна початкова освіта) 7. Військова реформа

Введення військово-польових судів у справах про терор та збройний пограбування, які передбачали спрощену форму судочинства. Справи розглядалися протягом двох днів при зачинених дверях, вирок набирав чинності негайно і виконувався протягом 24 годин. У багатьох районах країни вводилося «воєнне» чи «особливе» становище, посилилися висилки без суду та слідства. Репресивний етап Було страчено 3825 осіб, а 26 тис. осіб відправлено на каторгу (для порівняння: есери в ході терору вбили 4126 осіб; метою замахів було від сили два десятки чиновників, решту було вбито випадково, під час цих замахів). Було зроблено спробу урізати автономію університетів. У 1906-1911 pp. було закрито 500 профспілок, а в тих, що залишилися, різко скоротилася кількість членів. Було заборонено 978 газет та журналів. Основним інструментом проведення реформи стали батіг, багнет і шибениця («столипінські краватки»).

Основною метою своїх реформ П. А. Столипін вважав створення великої Росії. Це програмне гасло передбачало, окрім усього іншого, збереження цілісності та єдності Російської імперії за керування в ній російської нації. Тому уряд прагнув ліквідувати ті небагато поступок, які були вирвані національними околицями під час революції. Отже, політика, проведена П. А. Столипіним, посилювала процес буржуазної трансформації соціальної структури російського суспільства з перспективою зміцнення основ правової держави та громадянського суспільства. Задумана ним ломка патріархальних установок російського селянства та насадження буржуазних стереотипів поведінки вимагали значного часу, це розумів і реформатор.

Аграрна реформа П.А. Столипіна Основними цілями реформи Столипіна були такі: розвиток капіталістичних відносин на селі, руйнація громади, передача селянам землі у приватну власність, створення хутірських та фермерських господарств; освіту широкого ринку для промисловості; переселення революційно налаштованих, малоземельних селян із центру на околиці. створення міцної соціальної бази самодержавства від імені міцного заможного селянина;

Прийняття указу 9 листопада 1906 р. про перехід наділів на приватну власність Ліквідація через смуги Створення хуторів і відрубів Руйнування громади Створення селянського банку Масове переселення, в якому основну масу переселенців на схід склали до цього безземельні або малоземельні російські селяни-бідняки, татари і навіть естонці та поляки Основні заходи:

Реформа здійснювалася за трьома напрямами: руйнація громади, закріплення землі у приватну власність селян, повне рівняння коїться з іншими станами; допомогу селянам через Селянський банк на купівлю казенних чи дворянських земель; створення хуторів та висівок; виникнення фермерського високопродуктивного, вільного господарства; переселення безземельних чи малоземельних селян із центру на околиці (Сибір, Кавказ, Середня Азія, Далекий Схід).

Заходи щодо руйнування громади: Земля була віддана селянам у приватну власність, яку вони могли передавати у спадок. Селянин міг вимагати звести всі ділянки на єдиний - відруб. Селянин міг виселитися межі села на відведену йому землю і заснувати хутір, який Столипін вважав ідеальною формою землеволодіння

Поняття Визначення А) відруб 1) форма організації праці та виробництва, заснована на груповій власності, форма зв'язків між підприємствами зайнятими виробництвом певної продукції Б) хутір 2) ділянка землі, виділена селянинові при виході з громади із збереженням його двору у селі В) кооперація 3 ) селяни, переселені з центральних губерній на вільні казенні землі за Урал; Г) переселенці;

Реформа, безумовно, була вигідна багатим селянам, котрі мали гроші, щоб створити велике хутірське господарство. Більшість селян не бачила очевидних вигод від реформи. Навіть допомогу Селянського банку, який давав велику позику на придбання землі, не вирівнювала становище. Селянин, який узяв позику, часто розорявся і втрачав землю. Все ж таки за період з 1907 по 1914 р. вийшло з громади і взяло землю 26% селянських дворів, тобто більше чверті общинників. На відруби та хутори вийшли 10,5% дворів, а 11,7% селян продали землю та пішли до міста. Селяни не хотіли брати землю у приватну власність з таких причин: Громада була потужним засобом соціального захисту; більшість селян не вміло господарювати одноосібно на свій страх та ризик; руйнувався патріархальний спосіб життя селян.

У завдання переселенського управління входило вирішення питання перенаселеності центральних губерній Росії. Основними районами переселення були Сибір, Середня Азія, Далекий Схід та Північний Кавказ. Уряд всіляко заохочував заселення цих регіонів. було усунуто всі перешкоди і створено серйозний стимул для переселення в райони країни, що освоюються. Кредити, що відпускаються переселенцям, збільшилися вчетверо проти періодом 1900-1904 гг. Проїзд був безкоштовним, спеціальні за конструкцією, "столипінські" вагони, що дозволяли везти з собою худобу та майно.

Підсумки. Збереглося поміщицьке землеволодіння, була зруйнована сільська громада, більшість селян обробляло землю примітивними знаряддями. Близько 500 тисяч переселенців повернулися на колишнє місце проживання з більш ніж 3,5 млн. чол. Столипінська реформа започаткувала приватну власність на землю у величезної маси селян. Приплив селян, що розорилися, в місто збільшив ринок робочої сили, зріс попит на сільськогосподарську продукцію. Це сприяло розвитку промисловості та торгівлі. У цілому нині реформа сприяла розвитку капіталізму у Росії. Реформа не вирішила основних протиріч у селі.


Слайд 2

Використовувані джерела:

З. Р. Пушкарев, «Огляд російської історії» Є. У. Анісімов «Історія Росії від Рюрика до Путіна. Люди. Події Дати. www.abc-people.com

Слайд 3

Столипін Петро Аркадійович (1862-1911)

У 1903-06 саратовський губернатор керував придушенням селянських заворушень у губернії в ході. З 1906 міністр внутрішніх справ та голова Ради міністрів Російської імперії. Під керівництвом Столипіна розроблено низку великих законопроектів, у т. ч. щодо реформи місцевого самоврядування, запровадження загальної початкової освіти, про віротерпимість. У 1911 р. смертельно поранений Д. Г. Богровим (був пов'язаний з анархістами та ін. вкрай лівими групами). Принципи діяльності: заспокоєння та реформи. «Дайте державі 20 років внутрішнього та зовнішнього світу, і ви не впізнаєте нинішню Росію» «Вам потрібні великі потрясіння, а нам потрібна велика Росія». Робив ставку на низи.

Слайд 4

Перший етап - скасування кріпосного права. Не призводить до прогресу приватної власності: насадження общинних структур на селі – суперечить вільній селянській власності. Концепція реформ Столипіна - шлях розвитку змішаної, багатоукладної економіки - державні форми господарства конкурують із колективними та приватними.

Слайд 5

Основні цілі реформи:

Вирішення проблеми малоземелля селян Центральної Росії Подолання відсталості села – ліквідація феодально-кріпосницьких пережитків (руйнування громади). Створення соціальної опори самодержавства – селян-власників, селян (хуторян, отрубников). Ліквідація соціальної напруги.

Слайд 6

Складові елементи програми:

перехід до хуторів та висівок, використання кооперації, розвиток меліорації, організації дешевого кредиту для селян, переселення селян на малоосвоєні території, утворення землеробської партії, яка представляла б інтереси дрібного землевласника.

Слайд 7

Руйнування громади та розвиток приватної власності.

Указом від 9 листопада 1906 року проголошувалося переважання факту одноосібного володіння землею юридичне право користування. * (Селяни отримують право виходу із громади із землею.) Висівка, хутори. Щоб уникнути спекуляції землею та концентрації власності – обмеження граничного розміру індивідуального землеволодіння, дозволено продаж землі не селянам.

Слайд 8

Закон 5 червня 1912 р. - дозвіл видачі позички під заставу будь-якої надільної землі, що купується селянами. Розвиток різних форм кредиту: іпотечного, меліоративного, агрокультурного, землевпорядного – сприяло інтенсифікації ринкових відносин на селі. У 1907 - 1915 р.р. про виділення з громади заявило 25% домогосподарів, а справді виділилося 20% - 2008,4 тисячі домогосподарів. Широкого поширення набули нові форми землеволодіння: хутори та висівки. Станом на 1 січня 1916 року їх було вже 1221,5 тис.

Слайд 9

П.А.Столипін оглядає хуторські городи поблизу Москви у квітні 1910 р.

Слайд 10

П. А. Столипін у гостях у кулака.

Слайд 11

Селянський банк.

Активна купівля та продаж земель селянам на пільгових умовах. Збільшення та здешевлення кредиту. * Банк платив більший відсоток за своїми зобов'язаннями, ніж платили селяни. Різниця у платежі покривалася за рахунок субсидій із бюджету. Банк активно впливав на форми землеволодіння: для селян, які набували землю в одноосібну власність, платежі знижувалися. * До 1906 року основну масу покупців землі становили селянські колективи, до 1913 79,7% покупців були одноосібними селянами.

Слайд 12

Переселення селян до Сибіру.

За указом 10 березня 1906 року всім надано право переселення. Виділення коштів на влаштування переселенців на нових місцях, на їх медичне обслуговування та суспільні потреби, на прокладання доріг. У 1906-1913 роках за Урал переселилося 2792,8 тисячі людей Не змогли пристосуватися 12% переселенців.

Слайд 13

Підсумки:. Величезний стрибок у економічному та соціальному розвитку Сибіру. *Населення цього регіону за роки колонізації збільшилося на 153%.

Слайд 14

Російські переселенці в Самаркандській губернії Туркестанського генерал-губернаторства.

Слайд 15

"У дорозі ... смерть переселенця"

Слайд 16

Кооперативний рух.

Поширюється кредитна кооперація. Створюються кваліфіковані кадри інспекторів дрібного кредиту, видаються значні кредити через державні банки на початкові позики кредитним товариствам – уряд стимулював кооперативний рух. Сільські кредитні товариства, накопичуючи власний капітал, розвивалися самостійно.

Слайд 17

Підсумки. Створюється широка мережа інститутів дрібного селянського кредиту, позичкових банків і кредитних товариств, які обслуговували грошовий оборот селянських господарств. Кредитні відносини дали сильний імпульс розвитку виробничих, споживчих та збутових кооперативів. Селяни на кооперативних засадах створювали артілі, сільськогосподарські товариства, споживчі лавки тощо.

Слайд 18

Агрокультурні заходи

Надання широкомасштабної агроекономічної допомоги. Створення агропромислових служб для селян, які організовували навчальні курси з скотарства та молочного виробництва, впровадження прогресивних форм сільськогосподарського виробництва. Прогрес системи позашкільної сільськогосподарської освіти

Слайд 19

Основні заходи:

1. Право виходу із селянської громади. 2. Рівняння селян у цивільних правах з іншими станами. 3. Селяни отримали декларація про наділ землі на особисту власність одному місці. Висівок – земельна ділянка, виділена з общинної землі в одноосібну селянську власність. Хутір – відокремлена селянська садиба на ділянці індивідуального володіння. 4. Створення Селянського банку на підтримку заможного селянства (відрубників і хуторян). 5. Для забезпечення селян землею держава віддала їм частину державних, кабінетних, питомих земель, полегшила купівлю землі через Селянський банк.

Слайд 20

6. Селяни отримали право продавати та закладати надільні землі. 7. Переселення малоземельних селян із центральних районів на казенні землі на малообжиті райони Сибіру та Уралу. - селянам прощали недоїмки, - звільняли їх від сплати податків на 5 років та військового обов'язку, - давали безвідсоткові позички, - забезпечували залізничними квитками тощо.

Слайд 21

Результати реформ.

1. Зростання сільськогосподарського виробництва та поліпшення культури землекористування. 2. Зростання вільної робочої сили в рахунок виходу селян-бідняків з громади. 3. Розвиток підприємництва сільської буржуазії. 4. Реформа допомогла частково зняти соціальну напруженість у селі.

Слайд 22

Однак не було вирішено проблем голоду та аграрного перенаселення. Країна, як і раніше, страждала від технічної, економічної та культурної відсталості.

Слайд 23

Невдачі реформи.

1. Не вдалося створити широкий прошарок селян-фермерів (10 % селян перейшли на хутори та відруби). 2. Не вдалося зруйнувати селянську громаду (21% домогосподарів залишили громаду). З 10 млн. селянських господарств 2,5 млн. закріпили наділ у особисту власність. Інші залишилися в громаді. 3. Не вдалося уникнути малоземелля. 4. Понад 3,5 млн. селян переселилися за Урал. Лише 1,5 млн. стали селянами нових землях. Близько 1 млн. повернулися назад. Понад 1 млн. стали робітниками та наймицями у нових місцях.

Слайд 24

Причини невдач.

Вихід селян із громади не став масовим: 1. Непридатність деяких земель до хутірського господарювання. 2. Живість общинних порядків. 3. Збереження поміщицького землеволодіння. Невдала переселенська політика. 1. Недостатньо добре організований переїзд. 2. Хвороби. 3. Суворі кліматичні умови. 4. Проблеми освоєння нових прийомів землеробства. 5. Вбивство П.А. Столипіна 1 вересня 1911 року.

Слайд 25

Головною причиною був опір селянства проведенню нової аграрної політики, нестача коштів на землеустрій і переселення, погана організація землевпорядних робіт, підйом робочого руху в 1910-1914 рр.

Слайд 26

Оцінка реформи.

Реформи ніколи не було здійснено повністю. Їх здійснення мало бути комплексним, а максимальний ефект спостерігатися у довгостроковій перспективі. Оцінка реформи різна у різних історичних періодах: сучасники: більшість – негативно, СРСР – змушені погоджуватися з негативною оцінкою, яку дав Ленін, Сучасні фахівці – позитивно.

Переглянути всі слайди


Мета уроку: На основі вивчення спадщини П.А.Столыпина визначити, які уроки можна з досвіду його реформаторської діяльності, щоб їх використовувати в сучасній Росії; Завдання уроку: Розкрити сутність аграрної реформи, її особливості, переваги та недоліки, значення для подальшого проведення аграрного перевороту. Сприяти формуванню у учнів особистісного сприйняття історичних фактів; Виховання активної життєвої позиції.






Головні напрямки реформаторської діяльності П. Столипіна Аграрна реформа Введення свободи віросповідання Встановлення громадянської рівноправності Законодавство у сфері взаємовідносин між роботодавцями та найманими працівниками Реформа місцевого самоврядування Реформа вищої та середньої школи Введення загальної початкової освіти Поліпшення матеріального забезпечення народного вчительства Поліцейська Створення міністерства у справах національностей Створення міністерства праці та соціального забезпечення


Росія залишалася переважно аграрною країною, де переважна більшість населення була зайнята сільському господарстві. Основними статтями експорту були предмети землеробства. Близько третини сільськогосподарської продукції вироблялося у великих аграрних господарствах. У селянсько-общинному землекористуванні переважали рутинні агротехнічні прийоми та архаїчні сільськогосподарські знаряддя. Продуктивність подібного виробництва була надзвичайно низька, хоча селянські господарства й постачали більшу частину товарного зерна.




Аграрна реформа та її цілі: Зняття соціальної напруги на селі; формування широкого шару дрібних власників для забезпечення політичної стабільності; Відволікання селян від ідеї примусового відчуження поміщицьких земель; Збереження всіх форм власності,






Позитивні та негативні риси реформи ігнорування регіональних відмінностейігнорування регіональних відмінностей надмірна ідеалізація хуторів і відрубів, і взагалі приватної власностінадлишкова можливість зруйнувати громаду і створити широкий селян-фермерів перевищення влади на місцях державними чиновниками перевищення влади на місцях державними чиновниками надання селянам більшої особистої свободи надання селянам більшої особистої свободи створення хуторів і відрубів внутрішнього ринку підвищення купівельної спроможності сільського населенняпідвищення купівельної Здібності сільського населення зростання експорту сільськогосподарської продукції Зростання експорту сільськогосподарської продукції


Результати аграрної реформи Вихід із громади 2 мільйонів селянських господарств; Збільшення в середньому на 10% посівних площ і збільшення вдвічі кількості мінеральних добрив, що застосовуються; До Сибіру переселилося 3 млн.40 тис. осіб; Переселенці освоїли 30 млн. десятин цілини; збільшення на 35% хлібного експорту; У 3,5 рази зросли закупівлі селянами сільськогосподарських машин; Сільськогосподарська кооперація обслуговувала 94 млн осіб. Щорічні темпи зростання промислового виробництва були найвищими у світі (8,8%)


Він занадто багато зробив для Росії, Але життя не вічне, і не вічний світ ... Він був убитий ... співробітником охранки ... Росія пам'ятає, і, звичайно ж, тужить. Загинув тоді, коли прийшов до вершини, У розпалі хвилюючих реформ… Він знав, що багато хто в Росії запам'ятає його ім'я та закон. Ми будемо сперечатися: хто він – найкращий, найгірший, Його політика для багатьох не зрозуміла. Але все ж таки він – Великий для Росії, Він розбудив країну реформами від сну.

Опис презентації з окремих слайдів:

1 слайд

Опис слайду:

2 слайд

Опис слайду:

П.А.Столипін (1862-1911 рр.) П.А.Столипін народився 1862 року у дворянській сім'ї. У 22року закінчив Санкт-Петербурзький Університет. 1902 року стає гродненським губернатором, 1903-саратівським. У 1906 році стає міністром внутрішніх справ, потім прем'єр-міністром. «Вам потрібні великі потрясіння, нам потрібна велика Росія» «Дайте державі 20 років спокою внутрішнього та зовнішнього, і ви не впізнаєте нинішню Росію»

3 слайд

Опис слайду:

Замах на П.А.Столыпина Вибух 12 серпня 1906 р. на дачі П.А.Столыпина на Аптекарському острові Петербурзі: Загинуло 27 людина; 32 особи – поранено (у тому числі дочка та син П.А.Столипіна)

4 слайд

Опис слайду:

Програма уряду (24 серпня 1906 р.) «Заспокоєння країни» Оголошення деяких районах країни воєнного стану із запровадженням у яких військово-польових судів У 1906-1910 гг. за вироками військово-польових і військово-окружних судів було страчено близько 4 тис. осіб, 26 тис. осіб відправлено на каторгу за політичними звинуваченнями «Реформи» Аграрна реформа Поліцейська реформа «Столипінська краватка» Поліпшення матеріального забезпечення народного учительства

5 слайд

Опис слайду:

6 слайд

Опис слайду:

Мета аграрної реформи Створення класу земельних власників як соціальної опори самодержавства та противника революційних рухів В економічному плані У соціально-політичному плані Підвищення добробуту селянства шляхом розвитку сільського господарства

7 слайд

Опис слайду:

Основні напрями аграрної реформи Руйнування громади Хутір Селяни – приватні власники свого наділу Отруб Створення земельного фонду із казенних та імператорських земель Широке будівництво сільських шкіл та залучення до системи народної освіти величезних мас населення Створення нових форм землеволодіння та землекористування Державна допомога селянським господарствам Переселення селян Розвиток селянської кооперації

8 слайд

Опис слайду:

Цілі руйнування громади Селян, які стали власниками землі, зайнятих своїм господарством революціонерам буде важко підняти на бунт Створити широкий шар дрібних власників і тим самим забезпечити стабільність у суспільстві Зміни у сільській культурі Відволікання селян від ідеї захоплення та поділу поміщицької землі

9 слайд

Опис слайду:

Хутір - ділянка землі, виділена селянинові при виході його з громади з переселенням з села на свою ділянку Відруб - ділянка землі, виділена селянинові при виході з громади зі збереженням його двору в селі Кооператив - виробнича або торгово-закупівельна організація, створена для спільного господарювання кількома учасниками чи організаціями, а також для отримання прибутку на користь усіх учасників об'єднання Поняття

10 слайд

Опис слайду:

Переселенська політика Цілі: ослаблення земельного голоду у внутрішніх губерніях; Забрати незадоволених селян на околиці; Освоєння в Сибіру порожніх земель Пільги переселенцям: На 5 років звільнення від податків; Отримання у власність землі (5 га – на главу сім'ї, 45 га – інших членів сім'ї); Звільнення чоловіків від військового обов'язку Значення: Збільшилося населення Сибіру; Освоєння порожніх земель; Створення міцних одноосібних господарств Через погану організацію переселенської політики назад повернулося 17% селян

11 слайд

Опис слайду:

Результати аграрної реформи Вихід із громади 2 млн. селянських дворів (25-27%); До 1915 кількість фермерських господарств не перевищувала 10% всіх селянських господарств; Збільшення загалом на 10% посівних площ; збільшення на 35% хлібного експорту; Збільшення у 2 рази кількості мінеральних добрив, що застосовуються; У 3,5 рази зросли закупівлі селянами сільськогосподарських машин; Щорічні темпи зростання промислового виробництва були найвищими у світі (8,8%); До Сибіру переселилося 3 млн. 40 тис. осіб; Переселенці освоїли 30 млн. десятин цілини; На початку 1917 р. у Росії налічувалося 63 тис. різних кооперативів; Сільська кооперація обслуговувала 94 млн. осіб

12 слайд

Опис слайду:

Підсумки та значення аграрної реформи + - 1.Зростання сільськогосподарського виробництва та покращення культури землекористування (в 1,7 раза збільшився збір зерна). 2. Зростання вільної робочої сили в рахунок виходу селян бідняків із громади. 3. Розвиток підприємництва сільської буржуазії. 4. Початок формування фермерських господарств (до 1915 10% від селянського господарства). 1.Община була зруйнована (25% селян). 2. Майнове розшарування селян. 3. Негативне ставлення більшості селян до приватної власності. 4. Суперечність як між селянами і поміщиками, а й усередині селянства. 5. Не вдалося створити широкий прошарок селян – фермерів. 6. Проблема малоземелля була вирішена. 7. Переселенська політика не дала бажаних результатів (0,5 – 1 млн. чоловік повернулися).

13 слайд

Опис слайду:

Причини незавершеності реформ Незначні часові терміни Опір з боку правих і лівих політичних сил Складні взаємини оточення царя і П.А.Столыпина Убивство П.А.Столыпина у вересні 1911 р. Початок I світова війна Наслідки аграрної реформи Прискорення процесу; Знято обмеження для розвитку капіталізму в селі