Правильне складання плану. План тексту – простий, складний, тезовий. Простий та складний

Урок у 6 класі

Тема: Простий і складний текст план.

Цілі:

1.Пізнавальні : а) повторити вивчені мовні поняття (план, тема, основна думка, заголовок, стиль, тип мовлення, мікротеми, опорні слова в мікротемах);б) закріпити нові поняття: тезовий план, цитатний план

2.Практичні:

а) складати простий та складний план;а) закріпити вміння працювати з мовними поняттями під час підготовки до стислого викладу;б) формувати вміння аналізувати текст, вміння відокремлювати основну інформацію від другорядної.

3.Загальнопредметні: а) виховувати:-інтерес до предмета за допомогою змісту тексту;-інтерес до історії та літератури;б) розвивати логічне мислення під час аналізу змісту та структури тексту;в) розвивати різні види мовної діяльності (слухання, говоріння, читання, лист);г) формувати вміння самостійно поповнювати знання (користуватися орфографічним та тлумачним словниками).

Обладнання: презентація, картки, тексти

Хід уроку

Етап

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

Заплановані результати УУД

Мотивація до діяльності

Мета етапу: включення учнів

у діяльність.

Відкриваємо зошити, записуємо дату, класну роботу.

Діти, ми з вами живемо у великій красивій країні Росія. Це наша батьківщина. А своєю батьківщиною кожна людина має пишатися. Для цього потрібно добре знати свою країну, її символи, президента, історичні пам'ятки, традиції та свята.

Скажіть, а як російська мова допомагає вам у цьому?

Підготовка до роботи.

Особистісні результати

Самовизначення (Л)

Метапредметні результати

Планування навчального співробітництва з учителем та однолітками (К)

Актуалізація

Мета етапу: підготовка мислення учнів

2. Бліцопитування

Що таке текст? Тема тексту? Головна думка?

Назвіть особливості тексту-розповіді, опису, міркування.

Назвіть ознаки тексту? Основні поняття тексту?

На уроці ми згадуватимемо, що таке план. Як ви вважаєте, для чого нам потрібно це знати?

(Він необхідний при написанні творів та викладів. При стислому викладі ми складатимемо план, щоб переказувати коротко, залишаючи тільки найголовніше, суттєве.)

Читають тексти, оцінювання

Відповіді на запитання

Метапредметні результати

Планування навчального співробітництва, вміння висловлювати свої думки

Предметні результати

Аналіз об'єктів з метою виділення ознак (П – логічні)

Постановка навчального завдання

Мета етапу: обговорення труднощів (чому виникли труднощі, чого ми не знаємо).

1. – Який буває план? (2 хвилини)

(Простий та складний)

Читання ті 1. Читання та аналіз тексту.

Вдарили наші війська на Берлін. Почався останній бій війни. Хоч як відбивалися фашисти – не встояли. Стали наші солдати у Берліні брати вулицю за вулицею, будинок за будинком. А фашисти не здаються.

І раптом побачив наш солдат, добра душа, під час бою на вулиці маленьку німецьку дівчинку. Мабуть, відстала від своїх. І ті з переляку про неї забули. Залишилася бідолаха одна серед вулиці. З розстебнутого пальця видно тоненьку шию. Очі злякані. На щоках сірі від пилу та кіптяви струмки сліз.

А кругом іде страшний бій. З усіх вікон палахкотить червоний вогонь і чорний дим; рвуться бомби, вивертаючи землю та каміння; руйнуються будинки, піднімаючи до неба стовпи пилу; з усіх боків свистять кулі. Ось-ось камінь задавить, уламком пришибе.

Бачить наш солдат – пропадає дівчисько… «Ах ти, горюха, куди ж тебе це занесло, дурну!

Кинувся солдат через вулицю під кулі, підхопив на руки німецьку дівчинку, прикрив її своїм плечем від вогню і виніс з бою.

А незабаром і бійці наші підняли червоний прапор над найголовнішим будинком німецької столиці Рейхстагом. Здалися фашисти. Незабаром і війна скінчилася. Ми перемогли. Почався світ.

Простий план.

1. Останній бій війни.

2. Німецька дівчинка.

3. Опис бою.

4. Шляхетний вчинок солдата.

5. Перемога.

На які три частини можна розділити весь текст (вступ, основна частина, висновок), заголовіть ці частини.

Яка частина має кілька мікротем? Назвіть їх.

Складання складного плану

Складний план.

I. Останній бій війни.

ІІ. Шляхетний вчинок солдата.

1. Німецька дівчинка.

2. Опис бою

3. Порятунок дитини.

ІІІ. Перемога.

(2 слайд) - Як ви вважаєте, який план представлений на слайді?

(У простому плані пункти позначаються арабськими цифрами, у складному - римськими та арабськими цифрами або літерами).

1….

2….

3….

I….

II….

1…

2…

III…

– Чим складний план відрізняється від простого?

(Складний план – розгорнутий, об'ємний, докладний)

- Де нам із вами вже зустрічався план?

(При морфологічному розборі частин мови, складанні характеристики простої та складної пропозиції та ін.)

Робота у парах. (5 хвилин). (Видаються картки із завданням: скласти план до запропонованої теми.

    Звуки мови (3 ряд)

    Голосні

1. …

2…

II. Згідні

1. …

2. …

2. Пропозиція (1 ряд)

I. За метою висловлювання

1. …

2. …

3. …

II. За інтонацією

1. …

2. …

III. За кількістю граматичних основ

1. …

2. …

IV. За наявності другорядних членів

1. …

2. …

Формулюють тему, мету та завдання уроку

Метапредметні результати

Цілепокладання (Р)

Постановка питань (К)

Предметні результати

Самостійне формулювання мети (П – загальноуч.)

Формулювання проблеми (П – лог.

Первинне закріплення

Ціль етапу : засвоєння учнями правильної постановки розділового знака після узагальнюючого слова перед однорідними членами речення.

Фізкультхвилинка.

Упр 180, 181.

Робота в парі

Перевірка

Метапредметні результати

Контроль (Р)

Оцінка (Р)

Корекція (Р)

Управління поведінкою партнера (К)

Вираз своїх думок з достатньою повнотою та точністю (К)

Предметні результати

Дія за аналогією (П)

Вміння структурувати знання, вибір найефективніших способів розв'язання задач (П – загальноуч.)

Самостійна робота із самоперевіркою за зразком

Мета етапу: самооцінка учнями результатів своєї

навчальної діяльності

Упр. 238 скласти простий та складний плани

Перевірка, оцінювання

Взаємоперевірка за зразком

Перевіряю себе

Метапредметні результати

Контроль, корекція, виділення та усвідомлення засвоєного (Р)

Вольове регулювання у ситуації труднощі (Р)

Особистісні результати

Самовизначення (Л)

Рефлексія діяльності

Мета етапу: усвідомлення учнями своєї навчальної діяльності, самооцінка результатів діяльності своєї та всього класу.

Домашнє завдання

Організовує рефлексію, організує самооцінку результатів уч-ся.

Яку мету ставили?

Чи вдалося досягти поставленої мети?

Яким способом?

Які результати отримали?

1) із підручника біології за 1 параграфом написати складний план

Здійснюють оцінку уроку та самооцінку, співвідносять мету та результати, ступінь їх відповідності

Відповідають на запитання:

Яку мету ставили?

Вдалося досягти

Називають ключові слова теми.

Метапредметні результати

Вміння висловлювати свої думки (К)

Предметні результати

Рефлексія (П)

Контроль та оцінка процесу та результатів діяльності (П)

Особистісні результати

Самооцінка на основі успішності (Л)

Адекватне розуміння причин успіху/невдачі у навчальній діяльності (Л)

) і її лінійної структуриз поставленим завданням та можливою реакцією слухачів чи читачів.

Складання плану – невід'ємна частина створення усного чи письмового тексту.

Навіть коли людина не пише плану, у неї в голові складається приблизний порядок того, про що вона буде говорити або писати, формуються деякі приклади і докази думок та ідей, що висуваються автором. Іноді план вимагає свого обов'язкового оформлення, а є лише необхідним внутрішнім етапом роботи над текстом. Проте існують жанри, у яких є складовою тексту: у підручнику, в курсової чи дипломної роботі, у дисертації тощо. - Він, безумовно, необхідний.
Вміння скласти гарний план - якість людини, яка володіє своєю мовою.

Види планів

Простий план

Складається з переліку основних пунктів, у яких відбито те, що говорить скаже, а хто пише напише. Такий план може бути тематичним, у разі всі пункти плану представлені називними пропозиціями.

Складний план

Є більш досконалою системою, яка досить повно відображає роботу автора над текстом і дає читачеві ясне уявлення про логіку та композицію роботи. У складному плані практично кожен пункт має підпункти, де тема розкривається більш детально.

Тезовий план

План може бути тезовим, тобто кожен його пункт представлений двоскладовою пропозицією та передає основну думку цієї частини тексту.
План усного виступу може бути простим, але це можливо тільки в тому випадку, коли автор досконало знає тему. В усному виступі такий порядок організації мови, як і сам виступ обмежений часом. Десятихвилинний виступ потребує простого плану, півторагодинний — складного. У нарисах десятихвилинного виступу не може бути більше трьох причин чи більше трьох наслідків — інакше важко сприймати слухачів.

Порядок складання та помилки

Робота над ним передбачає такі етапи:

  • осмислення теми;
  • нариси основних (тезових) тем у певному порядку прямування;
  • складання простого плану (перелік тем);
  • складання складного плану (ускладнення плану, поділ пунктів на підпункти);
  • редагування плану у процесі роботи (перестановка пунктів, розширення чи скорочення, уточнення формулювань);
  • остаточне оформлення.

При його складанні зазвичай припускаються такі помилки:

  • невідповідність плану до теми;
  • пункти вимагають більш детального опрацювання (кожен із них має бути розкритий у підпунктах);
  • пункти взаємовиключають одне одного;
  • пункти не пропорційні (один із пунктів плану розкритий широко, а інший — ні, хоча він також потребує конкретизації);
  • порушена (послідовність) у порядку проходження пунктів плану;
  • відсутні такі частини плану, як вступ та висновок.

Наша презентація на цю тему:

Матеріали публікуються з особистого дозволу автора – к.ф.н. О.А.Мазнєва (див. «Наша бібліотека»)

Вам сподобалось? Не приховуйте від світу свою радість – поділіться

Плани та мрії – важлива складова життя кожної людини. Але чи завжди люди приходять до своїх цілей? Що їм заважає? Звичайно, у кожної окремої людини знайдеться безліч причин, чому та чи інша мрія так і не здійснилася. Однак корінь більшості з них криється в одному простому слові- Планування. Як стверджують багато менеджерів, саме без цього процесу здійснення цілей найчастіше закінчується невдачею. У цій статті дізнаємося, як правильно скласти план на рік та дотримуватись його.

Для чого це потрібно

Один італійський афоризм свідчить:

Тільки мертві риби пливуть за течією.

Якщо у вас виникає питання не «як скласти план на рік», а «навіщо це необхідно?», отже, все своє свідоме життя ви просто пливли за течією. З одного боку – це не так уже й погано. Але коли виникають неконтрольовані ситуації, людина починає усвідомлювати, що не вона «господар свого життя», а інші люди чи будь-які обставини. Планування - важливий і дуже відповідальний процес, який не просто дозволяє структурувати мрії та бажання, а й допомагає знайти рішення для здійснення цілей. Настав час брати кермо влади в свої руки. Тоді ви впевнено зможете сказати, що повністю керуєте своїм життям.

Коли потрібно складати план

Звичайно ж, найкращий для цього час - це кінець року і початок наступного. Саме в цей період корисно проаналізувати минулі помилки і замислитися над тим, чого ж ви хочете насправді. Якщо питання «як скласти план на рік» стало актуальним у середині літа, то це також не проблема. У такому разі найкраще скласти список цілей до кінця поточного року. А потім зробити новий вже на всі 365 днів. Насправді планування слід займатися саме тоді, коли ви до цього дійсно готові. Головне - не відкладати цю справу, адже через суєту можна забути про свої цілі та наміри.

Аналіз минулого

Перш ніж розпочати складання плану, треба згадати попередній рік. Дуже важливо, щоб під рукою в цей час були ручка та листок. Для себе можна розписати:

  • Яку мету ви ставили на минулий рік?
  • Чого вдалося досягти? Чому?
  • Що не вдалося здійснити? Чому?

Ретельно проаналізуйте всі питання. Чи справді ці цілі були для вас важливими? Чи коштували витрачені зусилля отриманого результату? Тільки після того, як у голові складеться чітка картинка минулого року, можна розпочинати наступний пункт.

Робота над помилками

Ви пам'ятаєте, як у школі всіх змушували виконувати роботу над помилками? Тепер трохи згадаємо цей час. Отримані дані з минулого пункту необхідно користуватися для майбутніх цілей. Як скласти план на рік з огляду на минулі помилки? На листку паперу необхідно зробити таку схему:

З лівого боку потрібно вказати всі цілі, які вдалося здійснити, з правого боку – плани, яких не вдалося досягти. Під кожним пунктом слід коротко вказати, чому так сталося. Тепер із цією схемою буде дуже просто відповісти на запитання: «як скласти план на рік, враховуючи минулі помилки?» Особливу увагу слід привернути до себе праву колонку. Проаналізуйте необхідність цих цілей. Якщо їхня значимість не зменшилася, значить, їх треба переписати на наступний рік. Однак до такої мети, одним із підпунктів буде завдання щодо її досягнення. Так, наприклад, у схемі вище дівчина не змогла купити нову машину, оскільки вона не змогла заощадити і зібрати необхідні фінанси. До такої мети завдання буде наступним: щомісяця відкладати n-суму грошей.

Як правильно формулювати

Те, як написані самі цілі, має велике значення. Формулювання має бути коротким і досить точно відображати завдання. Крім того, бажано, щоб цілі, які ви писатимете, були прив'язані до певних образів. Так, вам простіше про них не забувати. Деякі люди навіть складають плани-колажі. На них відображається не лише ціль, а й її зображення.

Як скласти план роботи на рік, якщо немає конкретних цілей? Адже іноді справді буває, що людина і сама не знає, чого хоче. Багато експертів у галузі менеджменту стверджують, що план слід складати залежно від сфер життя. Для кожної необхідно вибрати одну важливу мету та розписати до неї завдання.

Сфери життя

Так, виділяють 6 основних цілей, але їх може бути набагато більше:

  • саморозвиток,
  • фінанси,
  • здоров'я,
  • сім'я,
  • робота.

Для кожної зі сфер життя необхідно вибрати мету, яка є найбільш пріоритетною для вас. Більше того, для того, щоб виконувати цілі було набагато легше, їх розбивають на завдання по місяцях або навіть по тижнях. Наприклад, якщо у сфері саморозвиток стоятиме мета: вивчити англійську мову, тоді завдання можуть бути наступні:

  1. Записатись на курси англійської мови.
  2. Завести зошит для навчання.
  3. Займатися не менше 3 разів на тиждень по 60 хв.
  4. Вивчити вірш англійською.
  5. Написати розповідь про себе.

Перед складанням плану потрібно запитати себе по черзі: чого хочу домогтися у сфері роботи, здоров'я тощо? Відповіді, які спадають на думку, слід обміркувати, чи це дійсно вам необхідно. Так, крок за кроком, план цілей буде сформовано.

Як правильно структурувати цілі та завдання

Для того, щоб здійснювати мрії було максимально просто, сформульовані цілі слід розставити у правильному порядку. По-перше, такий план буде набагато легше читати. Крім того, швидше за все, ви його добре запам'ятаєте і наслідуватимете його. Способів оформлення плану досить багато. Кожна людина має робити так, як їй буде зручно. Особливо важливо, щоб план вам подобався.

Наприклад, часто можна зустріти плани-колажі. Вони кожна мета підкріплена яскравою ілюстрацією. Для тих, хто любить суворий стиль, підійде план у вигляді таблиці. Одним словом можна сказати, що в цьому випадку політ фантазії безмежний. Важливо тільки, щоб усі цілі були чітко видні на плані, і їх не потрібно було довго шукати очима.

Окремий пункт

У плані можна створити ще один важливий та дуже потрібний пункт. Йдеться про речі чи справи, які ви постійно відкладали у довгу скриньку. У житті кожної людини є такі завдання, які вона не хоче виконувати і постійно переносить їх на потім. Саме у плані на рік вони мають посісти почесне місце. Невирішені відносини впливають попри всі сфери життя. Вони, ніби брудне сміття захаращують голову і відбирають енергію. Погодьтеся, що час від часу ви згадуєте про них, починаєте нервувати, що ніяк не виконайте, кажіть собі: "Ну все, точно зроблю наступного понеділка" і знову забуваєте. Ситуація повторюється із закономірною циклічністю, але не вирішується. Обов'язково запишіть усі такі справи в план на рік. Виділіть для них певний місяць чи день та зробіть так, як запланували.

У цей пункт також слід включити і те, чого ти так давно хотіли позбутися. Це справи, які більше не приносять доходу чи люди, які напружують своє спілкування. Завжди і у всьому виставляйте пріоритети, тоді вам легше буде орієнтуватися: що потрібно викинути, а на що звернути увагу.

Також дуже часто люди мають плани і цілі, про які вони мріють роками, але нічого для цього не роблять. Як скласти план життя на рік, якщо немає чіткого усвідомлення важливості тієї чи іншої мрії.

У такому разі теж дуже важливо визначити, чи це дійсно вам необхідно? Якщо відповідь негативна, тоді викресліть, забудьте і ніколи не згадуйте. Не варто витрачати сили та енергію на те, що ніколи не здійсниться. Якщо відповідь позитивна - обов'язково запишіть її в план і здійсніть задумане.

Контроль досягнутих успіхів

Ми вже дізналися, як скласти план на рік, щоб змінити своє життя на краще. Але як перевірити його ефективність? Звичайно, для того, щоб здійснити всі цілі, все це потрібно постійно контролювати. Для цього є два способи.

Так, можна на загальному плані на рік відзначати всі успіхи та поразки. Особливо важливо ставити позначки у тому, чого вдалося досягти. Тоді, приблизно в середині року, коли запал стане меншим і на думку закрадеться думка «та може ну його, цей план», ви візьмете його і побачите, скільки вже досягли. Це буде своєрідна мотивація, яка не дасть зробити кроку назад.

Якщо план вийшов настільки красивим, що немає бажання нічого на ньому писати, можна складати додаткові. Наприклад, однією з цілей було зробити закупівлю. Так, ви приблизно розписали, що і скільки вам потрібно прикупити. Тепер візьміть ще один аркуш. Як скласти план закупівлі на рік? Все дуже просто! Розділіть його на 12 місяців і кожен впишіть, скільки і чого вам потрібно буде купити. Тепер, подивившись в основний план і побачивши там мету "зробити закупівлі", ви відкриєте додатковий і побачите всі деталі. Так що їх не треба пам'ятати.

Інші види планів

Планування - дивовижна та захоплююча річ. Будь-яку подію чи мету можна розписати до найдрібніших подробиць – це називається алгоритм. Саме за таким принципом працюють і комп'ютери. Цікаво, що деякі люди складають плани на кілька років. Найчастіше так роблять підприємці та бізнесмени. Для них це життєво необхідне.

Скласти план на 3 роки чи 5 років зовсім нескладно. Всього потрібно визначити головні цілі і розписати до них завдання. Найбільш складно дотримуватися такого плану неухильно.

Дуже важливо, щоб цілі у плані співвідносилися з можливостями людини. Не слід плутати недосяжну мрію та чітко поставлені цілі. Якщо ви не впевнені, що зможете самі досягти певної задачі, її не слід записувати. На прикладі «як скласти план на рік», представленому вище, можна побачити, що всі цілі повинні залежати тільки від самої людини, її бажань та здібностей. У них немає місця іншим людям чи випадковим подіям. Завжди треба сподіватися лише на себе.

Підсумовуючи, можна сказати, що скласти план дуже нескладно. Для цього потрібно ретельно проаналізувати своє життя, зробити необхідні висновки та записати їх у вигляді таблиці чи списку.

На уроках російської дуже мало часу приділяють тому, як складати план тексту. І даремно, адже це дійсно корисна навичка, яка стане в нагоді не тільки при написанні викладів і творів, а й на інших предметах. Грамотно складений план допоможе освіжити у пам'яті ключові моменти та логічні зв'язки, краще зрозуміти матеріал.

Визначення

План являє собою перелік основних думок, які розкривають зміст тексту, послідовність фактів та логічні зв'язки між ними. Простіше кажучи, це короткі нотатки, глянувши на які, ви зможете легко відновити текст у пам'яті, а в ідеалі переказати, нічого не переплутавши. План часто називають "скелетом" твору - те, що залишається, якщо прибрати всі зайві деталі, подробиці та художні прийоми.

Види плану

Отже, наше завдання передати суть тексту. Однак записати ключові думки можна по-різному: своїми словами або за допомогою цитат, складно або розгорнуто. З огляду на це прийнято виділяти 5 видів плану тексту.

Тип Особливості приклад
ТезовийСтиснено передає зміст кожної частини тексту. Містить велику кількість дієслів.
  1. Три порося побудували собі по будинку.
  2. Прийшов вовк і здув будиночки із соломи та хмизу.
  3. Поросята сховалися в брата, який не лінувався і зробив будинок із каменю.
  4. Вовк не зміг зламати третю хату, обпікся в димарі і втік.
НазивнийЗаснований на коротких тезах з великою кількістю іменників та прикметників.
  1. Удома трьох поросят.
  2. Напад вовка. Знищення будиночків із соломи та гілок.
  3. Порятунок у кам'яному будинку.
  4. Перемога над вовком.
ЗапитанняКожен пункт є питанням до певної частини тексту. Відповівши ними, можна повністю відновити зміст.
  1. Які будиночки були у трьох поросят?
  2. Чому вовк легко зламав два будинки?
  3. Як поросятам вдалося врятуватися?
Опорна схемаМіні-конспект із ключових слівта уривків речень, які допомагають передати зміст тексту.
  1. Три порося будують будиночки: із соломи (Ніф-Ніф), гілок (Нуф-Нуф) та каменю (Наф-Наф).
  2. Зустріч із голодним вовком у лісі, погоня.
  3. Вовк ламає будинки із соломи та гілок (дує).
  4. Притулок у кам'яній "фортеці" Наф-Нафа.
  5. Вовк не може зламати, хоче пролізти в димар.
  6. Перемога над вовком (нагрівають казан, вовк обпалюється і тікає).
Комбінований Поєднує кілька типів.
  1. Поросята будують будиночки (солома, хмиз, камінь). Чому Ніф-Ніф і Нуф-Нуф сміялися з Наф-Нафа?
  2. Зустріч із вовком.
  3. Що сталося з будинками Ніф-Ніфа та Нуф-Нуфа?
  4. Поросята тікають до Наф-Нафа і ховаються в нього («Ніякий у світі звір не відчинить ці двері»).
  5. Вовк не може зруйнувати кам'яний будинок і вирішує: "Проберусь до будинку через трубу".
  6. Поросята нагрівають казан. Вовк обпалюється, вилітає назад і тікає до лісу.

Говорячи про те, як складати план тексту, насамперед потрібно визначитися з його виглядом. Для усного переказу, наприклад, більше підходять тези та опорні схеми, а для твору чи аналізу можна сміливо використати питання.

Прості та складні плани

Наступне питання, яке потрібно собі поставити, — наскільки важливими є подробиці? Якщо їх можна опустити, а суть матеріалу передати своїми словами, можна обмежитись простим планом із 3-5 пунктів.

А щоби відтворити повну картину, максимально розкрити сюжет і всі нюанси? І тут кожен із основних блоків слід додатково розбити на 3-4 підпункти. Ось як це виглядає:

Простий план Складний план

2) Підготовка мачухи та сестер до балу.

3) Поява феї-хресної.

4) Попелюшка у палаці. Зустріч із принцом.

5) Втеча із замку. Втрата кришталевої туфельки.

6) Принц у пошуках Попелюшки.

7) Розв'язування. Зустріч закоханих. Весілля Попелюшки та принца.

1) Життя Попелюшки у новій сім'ї.

  • Чому батько героїні вирішив одружитися знову?
  • Ставлення мачухи до дівчини.
  • Як з'явилося прізвисько "Попелюшка"?
2) Підготовка до балу.
  • Чому сестри хотіли потрапити на бал?
  • Що зробила мачуха, щоб Попелюшка не ледарювала?
  • Думки героїні, коли вона залишилася сама.

3) Поява феї-хресної... і т.д.

Вчимося складати план тексту на прикладі казки

Насправді найскладніше — навчитися розбивати цілісне оповідання на смислові блоки. тексту? Давайте розберемо цей процес на прикладі казки "Гидке каченя" Г. Х. Андерсена.

1. Уважно прочитайте матеріал.

2. Виділіть та коротко запишіть основну думку твору.

Приклад:

"Всі навколо сміялися і знущалися з гидкого каченя, але він витримав усі випробування і перетворився на прекрасного лебедя, залишивши їх позаду".

3. Розділіть текст на логічні блоки. Найзручніше відзначити їх межі олівцем.

4. Перечитайте першу частину та виділіть ключові події/факти/думки. Намагайтеся передати суть однією пропозицією.

Приклад:

"Молода качка висиджує яйця. Разом з каченятами вилуплюється величезне негарне пташеня".

5. Так само проаналізуйте і озаглавте кожен смисловий відрізок тексту.

Приклади:

  • "Сім'я та інші птахи знущаються з не схожого на всіх каченятка".
  • "Втеча з двору та життя на болоті. Знайомство з дикими качками та гусями".
  • "Зустріч із мисливцями" і т.д.

6. Випишіть усі тези у стовпчик і перечитайте. Переконайтеся, що план точно передає зміст тексту, а ви не пропустили певний епізод.

Зрозуміти, як скласти план тексту, неважко. Але для того, щоб навчитися писати їх правильно, вміщувати в коротких тезах максимум інформації.

Аналіз плану

Наступний момент, на якому потрібно зупинитися, щоб розібратися, як скласти план тексту, — приклади найпоширеніших помилок, яких припускаються учні. Обов'язково перегляньте свою роботу. На що звернути увагу?

  1. Інформативність. Пункти не повинні бути надто узагальненими (наприклад, просто "Гидке каченя" вам ні про що не скаже).
  2. Довжина. Описи не повинні бути надто детальними — у плані слід згадати лише ті деталі, які потрібні для розуміння тематики, ідеї та логіки тексту.
  3. Пропорційність. Бажано, щоб пункти були однакові. Занадто короткі варто прибрати або поєднати з більш розгорнутими.
  4. Структура. У плані обов'язково бути присутнім вступ та висновок.
  5. Послідовність. Кожен пункт має логічно походити з попереднього.
  6. Формулювання. Вони не повинні повторюватися або нашаровуватись за змістом на сусідні тези.
  7. Логіка. Важливо, щоб ви план давав подання про причинно-наслідкові та інші зв'язки між блоками ("Через… сталося…, що призвело до…").

Найкраща перевірка — дати плану "відпочити" пару днів (або хоча б годинника), а потім, користуючись лише ним, спробувати переказати текст максимально близько до оригіналу.

Тепер, коли ви знаєте, як складати план тексту з російської мови, настав час розповісти про невеликі хитрощі, які допоможуть впоратися із завданням швидше і краще.

  • Щоб виділити смислові блоки, орієнтуйтеся на абзаци - як правило, у кожному міститься одна закінчена думка.
  • Виділяйте яскраві образи, які найбільше запам'яталися, і намагайтеся використовувати їх у заголовках.
  • Попрацюйте над оформленням. Для основних пунктів зазвичай використовується проста нумерація (1, 2, 3), а для підпунктів подвійна (1.1, 1.2, 1.3) або літери (a, b, c).
  • Якщо не вдається вигадати заголовок, подивіться, які слова/терміни використовуються в даному фрагменті найчастіше і відштовхуйтеся від цього.
  • Чорновий варіант план потрібно накидати вже при першому читанні, коли ви стежите за думкою автора уважніше і помічаєте межі думок.

Пам'ятайте, що залежить від того, навіщо ви пишете план. На контрольній можна просто перерахувати основні теми, що розкриваються у тексті. Але якщо ви робите це для себе, щоб краще засвоїти та запам'ятати матеріал, краще не полінуватися і зробити складний план, наголосивши на важливих деталях.

Виконання цього завдання передбачає:

1) коректність формулювань пунктів плану з погляду їх відповідності заданій темі;
2) повноту відображення основного змісту у плані;
3) відповідність структури запропонованої відповіді плану складного типу;

Основною умовою виконання цього завдання є системне, глибоке, досить об'ємне та різнобічне знання теми, що вимагає залучення суспільствознавчого матеріалу, а також знань із суміжних навчальних дисциплін та, по можливості, оперативних знань, які отримуються зі ЗМІ.

При виконанні завдань випускники мають:

а)з одного боку, у заданому формулюванні теми виявити відомий їм змістовний матеріал;
б)з іншого боку, побудувати логіку презентації знання на тему у вигляді пунктів складного плану;

При складанні складного плану можна скористатися такими рекомендаціями:

1) уявіть зміст суспільствознавчого курсу, що розкриває цю проблему;
2) розділіть цей зміст на смислові частини, виділивши у кожному їх головну думку;
3) озаглавте кожну частину;
4) у кожній частині виділіть кілька положень, що розвивають головну думку;
5) перевірте, чи не поєднуються пункти та підпункти плану, чи пов'язаний наступний пункт плану з попереднім, чи повністю відображено у них основний зміст теми;
6) у разі потреби внесіть коригування;
7) пам'ятайте, що план повинен охоплювати основний зміст теми;
8) у заголовках (пунктах чи підпунктах плану) небажано повторювати подібні формулювання.

Чи є модель для складання плану?

Головне – уявити вивчений матеріал і послідовно викласти зміст запропонованої теми.

Пам'ятайте, що все залежить від запропонованої теми. Деякі нижче перелічені пункти можуть до якихось тем і підійти. Я спробувала написати лише загальну схему, яка зможе допомогти Вам у складанні плану.

1. Спочатку необхідно окреслити предмет запропонованої теми. І тому існує кілька варіантів. Наприклад:

1) Що таке…
2) Поняття…
3) Визначення…

2. Потім, якщо можливо, виділіть наступні моменти:

1) Причини виникнення (появи, розвитку)…
Цей пункт можете деталізувати в окремих підпунктах, перерахувавши ці причини.

2) Підходи до визначення поняття... (сутності...). Наприклад:
- Теорії походження…
- Погляди мислителів на…
Цей пункт можете деталізувати в окремих підпунктах, перерахувавши ці підходи.

3. Далі виділіть характерні риси(Ознаки; особливості; головні елементи і т.п.)...
Цей пункт можете деталізувати в окремих підпунктах, перерахувавши ці характерні риси (ознаки; особливості головні елементи тощо).

4. Функції…
Цей пункт можете деталізувати в окремих підпунктах, перерахувавши ці функції.

5. Типи (види, форми, структура, класифікації, критерії, фактори)...
Цей пункт можна деталізувати в окремих підпунктах.

6. Значення (роль, наслідки, тенденції, ціль).

7. Особливості (проблеми, традиції тощо)… у суспільстві (світі).

8. Шляхи вирішення

Краще деталізувати в окремих підпунктах десь 2-4 пункти.

Формулювання пунктів плану є коректними. У сукупності пункти плану охоплюють основні аспекти теми та розкривають їх у певній послідовності.
3 бали

Формулювання плану є коректними. Окремі суттєві для цієї теми аспекти не відбито у плані. Тема розгортається не послідовно.
АБО
Формулювання пунктів плану є коректними. У сукупності пункти плану охоплюють основні аспекти теми, але не представлені певною, адекватною темі, послідовності.
2 бали

Окремі формулювання пунктів плану є коректними. Цілісного та послідовного розкриття теми план не дає.
1 бал

Формулювання пунктів плану не відповідають темі.
АБО
Відповідь неправильна.
0 балів

Приклади завдання С8

1) Вам доручено підготувати розгорнутий план на тему "Біологічне та соціальне в людині". Складіть план, відповідно до якого ви висвітлюватимете цю тему.

1) Діяльність як спосіб людського буття
2) Специфічні особливості людської діяльності
3) Структура діяльності:
а) суб'єкт
б) об'єкт
у ціль
г) кошти
д) результат
4) Мотиви діяльності
5) Два основні типи діяльності
а) практична діяльність
б) духовна діяльність
6) Провідні види діяльності у житті:
а) гра
б) вчення
в) працю

2) Для виступу на семінарському занятті вам потрібно підготувати розгорнуту відповідь на тему "Міжособистісні конфлікти та способи їх вирішення". Складіть план, відповідно до якого ви висвітлюватимете цю тему.

1) Поняття та специфічні особливості міжособистісного конфлікту
2) Учасники конфлікту
3) Причини виникнення міжособистісного конфлікту
4) Привід для конфлікту
5) основні концепції, що розкривають суть конфлікту
6) Функції конфліктів
а) позитивні
б) негативні
7) Класифікація міжособистісних конфліктів:
а) за спрямованістю
б) за мотивами
в) за наслідками
г) за емоційною силою впливу на конфліктуючих
д) за масштабом впливу
е) за тривалістю перебігу
ж) формою прояви
з) за джерелом виникнення
8) Взаємозв'язок міжособистісних конфліктів коїться з іншими видами соціальних конфліктів

3) Ви є учасником конкурсу науково-дослідних робіт старшокласників з доповіддю на тему "Багатоваріантність та рушійні сили розвитку суспільства". Складіть план, відповідно до якого ви висвітлюватимете цю тему.

1) Джерела та рушійні сили розвитку суспільства:
а) перетворювальна діяльність людей
б) природно-кліматичні умови
в) видатні особи
2) Поняття "прогрес" та "регрес"
3) Сучасні підходи до розвитку суспільства:
а) формаційний підхід
б) стадіально-цивілізований підхід
в) локально-цивілізований підхід
4) Форма соціальної зміни:
а) еволюція
б) революція