Види перелітних птахів. Зимові птахи. Граємо в хованки

Організація: МБДОУ центр розвитку дитини – дитячий садок № 34

Приморський край, м. Владивосток

Під час заняття динамічно задіяно весь простір групової кімнати.

Форми роботи: фронтальна, групова, індивідуальна.

Час заняття: 30 хвилин.

Мета: Розширювати та уточнювати уявлення про живу природу. Вчити спостерігати, розвивати допитливість.

Завдання по освітніх областях:

Пізнавальний розвиток:

Розширити та закріпити уявлення дітей про перелітних птахів;

Сприяти самостійному використанню дій експерементального характеру, виявлення прихованих властивостей;

Виховувати добре ставлення до всього живого в природі, почуття відповідальності за долю птахів, викликати бажання піклуватися про них.

Мовленнєвий розвиток:

Удосконалювати навички питання-відповіді розмови;

Вправляти дітей у освіті зменшувально-пестливих слів;

Активізувати словник: зимуючі, перелітні.

Художньо-естетичний розвиток:

Вправляти у розфарбовуванні, не виходячи за контур.

Обладнання:

Ілюстрації перелітних та зимуючих птахів; аудіозапис зі співом птахів; м'яч гумовий; 1 великий магніт; магніти за кількістю дітей; скріпки великі; розмальовки із зображенням птахів на кожну дитину; насіння соняшника, гарбуза, гороху, дрібні іграшки, пробки; 2 контейнери; 4 миски; 2 умовних знакуна підставках; пір'я птахів.

Хід заняття:

Діти перебувають у групі з вихователем.

Організаційний момент: (1 хв)

Проводиться вступна малорухлива хороводна гра «Малання». Під час гри всі діти стають у коло.

I. Введення у ігрову ситуацію.(1 хв)

Діти, подивіться, що я знайшла сьогодні вранці, коли йшла до садка

(Демонструю дітям пір'я різних птахів).

Діти: - Пір'я.

Хлопці, а чиє це пір'я?

Діти: Пташині.

Правильно. І ми сьогодні поговоримо про птахів, які залишаються з нами взимку, і згадаємо тих, що відлетіли.

Пропоную сісти на стільчики.

II. Актуалізація знань.(8 хв)

А як ви думаєте, навіщо птахам пір'я?

Відповіді дітей.

Де можна зустріти птахів?

Відповіді 2-3 дітей. (Узагальнюю відповіді – всюди)

Розкажіть, де живуть птахи?

Відповіді 2-3 дітей. (Узагальнюю відповіді – будують гнізда)

Хто скаже, чим схожі птахи?

Відповіді 2-3 дітей. (Узагальнюю відповіді – вміють літати, є крила)

Вже завтра настане зима, і багато птахів відлетіло в теплі краї. Ці птахи називаються.

Відповіді дітей. (Узагальнюю відповіді – перелітні). Закріпити у мові дітей – повторити 2 рази.

Хлопці, а птахи, що залишаються зимувати у наших краях, як називаються?

Відповіді дітей. (Узагальнюю відповіді – зимуючі), повторити 2 рази.

Подивіться, скільки птахів до нас прилетіло (звертаю увагу на дошку, де розташовані картинки з птахами).

Разом із дітьми переходимо ближче до дошки. Діти розглядають деякий час картинки.

Яких із них ви знаєте, назвіть.

Відповіді дітей.

Птахів багато. Вітерець випадково переплутав картинки всіх птахів, давайте розберемося, які їх перельотні, а які зимуючі.

Ставлю на підлогу два умовні знаки на утримувачах. Обговорюємо кожен знак.

Діти, подивіться, що означає цей знак (на малюнку №1 зображені силуети птахів, що летять клином).

Діти: - Перельотні птахи.

Діти, подивіться, що означає цей знак (на малюнку № 2 зображена годівниця для птахів).

Діти: - Зимові птахи.

Молодці правильно здогадалися.

Давайте побудуємося у 2 команди. Зимові та перелітні птахи. Візьміть все по одній картинці, уважно розгляньте її і подумайте, який у вас птах і вирішите, до якого знаку вам потрібно підійти.

Діти називають птаха на своєму малюнку і переходять до відповідного знаку.

Наприклад:

Дитина: - У мене на картинці намальована Ворона, це зимуючий птах, я стану біля знаку з годівницею ..... і т.д.

Усі діти стають біля знаків.

Молодці! Ви правильно розділили птахів на зимуючих та перелітних.

Покладіть малюнки біля знаків. (Фото №2)

Чому ж птахи відлітають на південь, як ви вважаєте?

Відповіді дітей. (Узагальнюю відповіді – холодно, немає їжі)

IIIУтруднення ситуації(1 хв)

Птахів чекає нелегка дорога на південь, але навесні вони повернуться назад. Цікаво, а як птахи знаходять дорогу на південь та назад?

Відповіді дітей.

Виявляється, вони орієнтуються вдень по сонцю, а вночі по зірках та місяцю. А ще вчені встановили, що птахи відчувають магнітні поля, які оточують Землю. Бажаєте дізнатися, як це відбувається?

IVВведення нового(1 хв)

Разом із дітьми пересуваємось до столу, на якому лежать магніти в коробочці та скріпки, розсипані по столу.

Наша планета Земля це величезний природний магніт. А магніт уміє притягувати.

Маю магніт. (Показую дітям).

Уявімо, що наш магніт – це Земля. А скріпки – птахи. Як ви вважаєте, що буде зі скріпками, якщо піднести до них магніт?

Діти пропонують різні варіанти дії магніту.

Давайте спробуєм.

VВключення нового знання до системи знань(10 хв)

Досвід із магнітом. Діти перевіряють дію магніту. Пояснюють побачене.

Бачите, як скріпки тягнуться до магніту. Так відбувається дія магнітних сил Землі. Земля притягує себе птахів. (Фото №1)

А зараз пограємося? Я називатиму птахів. Якщо ви почуєте назву перелітного птаха – махайте руками, якщо я назву зимуючий птах – присядьте.

Здорово! Молодці! Сідайте на стільчики.

Пограємось?

Дидактична гра "назви ласкаво".

Я кидатиму вам м'яч, і називатиму птаха, а ви повертайте мені м'яч і називайте цього птаха ласкаво.

Горобець. Діти: - Горобчик.

Синиця. Діти: - Синичка.

Галка. Діти: - Галченя, галочка.

Журавель. Діти: - Журавля. І т.д.

Молодці!

А зараз давайте порівняємо людину, тварин та птахів.

У людини діти, а птахів? Діти: - Пташенята.

У кішки шерсть, а птахів? Діти: -Перья.

У собаки ніс, а птахів? Діти: - Дзьоб.

У людини руки, а птахів? Діти: - Крила.

Заєць бігає, а птахи? Діти: - Літають.

Корова мукає, а птахи?

Діти вимовляють різні звуки.

Які звуки ви почули?

Хлопці, виявляється, що різні птахиВимовляють звуки по-різному. Ось наприклад:

Гуси – гогочуть.

Горобець?

Ворона – каркає.

Дятел – стукає.

Зозуля – кукує.

Сова – ухає.

Сорока – стрекоче.

Соловей – співає.

Голуб – воркує.

Ластівка – щебече.

Журавель – курчить. І т.д.

(Можна додати або забрати назву 2, 3 птахів.)

А ще птахи можуть шипіти, свистіти, галасувати і навіть говорити по-людськи.

Фізкультхвилинка. (1 хв)

Давайте уявімо, що ми з вами різні птахи і кожна каже по-своєму, полетіли за мною.

Діти пересуваються групою і вимовляють різні звуки, одночасно виконують дії разом із вихователем.

Розминка: Летіли пташки, невеликі.

Як вони летіли, усі люди дивилися. Діти біжать і махають руками,

Як вони сідали, всі люди дивувалися. Діти сідають навпочіпки,

Сіли, посиділи, злетіли, полетіли.

Летіли, летіли, у небі пісні співали. Діти біжать і махають руками.

Молодці!

Робота у командах. (2 хв)

Хлопці, а ви знаєте, що їдять птахи?

Відповіді дітей.

Правильно. Взимку птахам дуже важко знаходити корм, особливо під час снігопадів.

Ми з вами повинні допомагати пернатим друзям пережити холодну зиму. А як ми можемо допомогти?

Відповіді дітей.

Правильно робити годівниці, насипати в них корм. У мене є частування для птахів, але мені здається, що вітерець знову все переплутав. Давайте приготуємо корм, який візьмемо на прогулянку та погодуємо птахів.

Діти разом із вихователем переходять на килим.

Ось завдання команді дівчаток.

А ось завдання команді дівчаток.

Діти перебирають насіння, каміння, гудзики тощо. ласощі для птахів в одну миску, іграшки та інші предмети в іншу миску.

Молодці, хлопці. Птахам сподобається ваше частування. (Фото №3)

Я знала, що ви впораєтеся, і підготувала для вас вірш Олександра Яшина «Нагодуйте птахів».

Нагодуйте птахів взимку.

Нехай із усіх кінців

До вас злетяться, як додому,

Зграйки на ганок.

Не багаті їхні корми.

Жменя зерна потрібна,

Жменя одна -

І не страшна

Буде їм зима.

Скільки гине їх – не злічити,

Бачити важко.

Адже в нашому серці є

І для птахів тепло.

Хіба можна забувати:

Полетіти могли,

А лишилися зимувати

Заодно з людьми.

Привчіть птахів у мороз

До свого вікна,

Щоб без пісень не довелося

Нам зустрічатиме весну.

Рефлексія. (3 хв)

Ще в мене є розмальовки. Розсідайте за столи.

Роздаю дітям розмальовки. Діти розмальовують птахів.

Робота індивідуальна. (Фото №4)

Як називається твій птах? (Вгадай за контуром). Вона перелітна чи зимуюча? Якого кольору олівці тобі знадобляться?

V Осмислення (Підсумок)(1-2 хв)

Хлопці, скажіть, про що ми сьогодні розмовляли? Що нового дізналися? Кому допомогли? (Діти осмислюють свої дії, фіксують досягнення мети.)

- Мені дуже сподобалося, як ви сьогодні злагоджено працювали у командах, як дружно грали.

А тепер

Вихователь розвішує готові роботина магнітній дошці, просить дітей підійти.

Вихователь просить дітей оцінити свою роботу та роботи інших хлопців.

Хвалить дітей, відзначаючи цікаві особливості роботи кожної дитини.

Список використаної методичної літератури:

О.С.Ушакова «Розвиток мови та творчості дошкільнят», Сфера, 2015

О.С.Ушакова «Придумай слово», Москва: Просвітництво, 1996

О.І.Крупенчук «Навчіть мене говорити правильно», Літера, 2015

О.А.Соломеннікова «Ознайомлення з природою в дитячому садку», Мозаїка-Синтез, 2014

Хрестоматія для старшого віку, Москва, 2000гО.А. Скоролупова «Заняття з дітьми старшого дошкільного віку» Москва, 2016р

О.В. Дибіна, Н.П. Рахманова, В.В. Щетиніна «Невідоме поруч» (досліди та експерименти для дошкільнят) Сфера 2016

Інтернет ресурси.


Згідно зі статистичними даними, на території Росії понад 60 видів птахів, що відлітають на зимівлю в теплі краї. Сезонні міграції є прерогативою всіх перелітних птахів без винятку. Переселення відбуваються як у далекі, і досить близькі відстані. Щоб зрозуміти, які види пернатих є перелітними, необхідно усвідомити, що їх міграції залежать від того, чим вони, власне, . Найбільше у природі комахоїдних птахів. Баланс їм складають м'ясоїдні та зерноїдні птахи.

З настанням холодів усі комахи, якими із задоволенням ласують багато птахів, зникають. У зв'язку з цим пернатим доводиться відлітати туди, де ніколи не буває снігу, де велика кількість смачних комах не закінчується цілий рік. До таких перелітних птахів відносяться зарянки, зяблики, і, звичайно ж, «весняні вісниці» - ластівки.

Ластівки харчуються досить великими комахами, серед яких бабки та травневі жуки. Вони виловлюють їх на льоту. Зимують вони середземноморському узбережжі. Цікаво, деякі з них взагалі летять у спекотну Африку. Тому взимку в Росії ластівок зустріти просто неможливо.

Взимку замерзають річки та озера, що становить велику загрозу, наприклад, для м'ясоїдних чапель, що харчуються жабами та рибою. Їм також доводиться залишати рідні краї. Страждають і «вегетаріанці», які харчуються травами та насінням, оскільки взимку все це вкрите білим полотном снігу. Одними з найвідоміших «травоїдних» перелітних птахів є теплолюбні журавлі.

Якщо уважно спостерігати за журавлями, можна помітити, що вже у вересні вони готуються до відльоту. В цей відносно ранній для переселення час вони вже збираються в зграї. Журавлі покидають рідні краї до самої весни, прощаючись із людьми своїм гарним гортанним криком. Для повної об'єктивності варто відзначити, що відлітають не всі види журавлів. Це роблять лише ті, хто змушений гніздитися та розмножуватися у північних районах Росії.

Хто лишається зимувати?

Зимувати залишаються ті птахи, які зуміли «знайти спільну мову» з людиною. Їх називають осілими. Найбільш відомі з них – голуби, горобці, синиці. Справа в тому, що вони пристосувалися харчуватися відходами, знайденими на сміттєзвалищах та у сміттєвих баках. Крім того, людина підгодовує їх, вдаючись за допомогою спеціальних годівниць.

Пташиний "компас"

Вченими доведено, що перельотні птахи чудово орієнтуються у географії своїх переселень. Вони можуть відчувати не лише широту, а й довготу, орієнтуючись на сонце та зірок. Це одна з версій цього пташиного феномену.

За іншою версією, перелітні птахи повертаються в місця своїх постійних гнізд, орієнтуючись на магнітне поле Землі. У журналі Nature на цю тему було опубліковано відповідну статтю. Крім того, це було документально підтверджено вченими-орнітологами, які окольцювали перелітних птахів, а потім спостерігали їх в одних і тих же місцях протягом кількох років поспіль.

Проте, незважаючи на це, досі серед орнітологів та дослідників немає єдиної думки щодо роботи так званого пташиного «компасу».

Іраїда Іванова
Розмова з дітьми та зимуючих та перелітних птахів

Розмова з дітьми про зимуючих та перелітних птахів.

Вік дітей: 4-7 років

Підготувала: Іванова Іраїда Ернестівна,

вихователь МДОУ « Дитячий садок № 79 комбінованого вигляду» , м. Саранськ

Опис матеріалу: Пропоную Вашій увазі бесіду про зимуючих та перелітних птахів для дітей середньої, старшої та підготовчої групи (4 -7 років). Дана бесідаможе бути корисною як вихователям, і батькам. Давайте разом з дітьмивідкриємо світ навколишньої природи, допоможемо дитині побачитиєдність людини та навколишнього середовища. Ця бесідасприяє закріпленню знання дошкільнят про групи птахів.

Цілі:

Розширювати та систематизувати знання про зимуючих та перелітних птахів;

Формувати узагальнене уявлення про зимуючих та перелітних птахів,вчити розрізняти їх за суттєвою ознакою: можливість задоволення потреби у їжі;

Поглиблювати уявлення про причини відльоту птахів(зникнення основного корму, замерзання водойм, землі);

Класифікувати птахів на зимуючих та перелітнихна основі встановлення зв'язку між характером корму та можливістю його добування;

Збагачувати словниковий запас;

Розвивати мовлення та логічне мислення

Виховувати добре ставлення до всього живого в природі.

Демонстраційний матеріал: зображення з зображенням птахів, пташині гнізда.

Методичні прийоми: ігрова ситуація, бесіда-діалог, розгляд картинок із зображенням птахів та бесіда за ними, читання та аналіз казок, підбиття підсумків.

Хід бесіди:

Вихователь:

Хлопці! Чи знаєте ви, що всіх птахів, які живуть у наших краях, можна розділити на дві групи: птахи зимуючі та перелітні?

Зимові птахи: горобець, ворона, сорока, галка, синиця, дятел, сова, повзень, сойка. Вони не відлітають восени в теплі країни, тому що пристосувалися до суворої пори року і можуть знайти собі їжу навіть у сильний мороз.

Птахам важко прогодуватися, адже апетит у них величезний, а корми, особливо взимку, не вистачає. Тому багато хто птахи роблять так: знайшовши їжу, вони відразу повідомляють про це іншим - криком підзивають їх Допомагаючи один одному, птахи доживають до весни. Крім того, деякі з птахів, наприклад, синиця, сойка і поповзень, ще восени роблять запаси. Ось як описує це письменник А. А. Плешаков: «… запасає поповзень на зиму корм! І жолуді, і горіхи, і крилатки клена – все запихає у тріщини, ніші та щілини на стовбурах. Наполегливо працює цілу осінь, до грудня. У деяких його коморах вчені знаходили до двох кілограмів насіння.

Хлопці, а чи знаєте ви, який птахивзимку з'являються пташенята?

Ну, звісно, ​​це клест! Подивіться на картинку із зображенням цієї птахи.

Ця незвичайна пташка не тільки зимує у наших лісах, Але й у найтріскучіші морози виводить пташенят. Клести харчуються насінням хвойних дерев і своїх пташенят теж годують цим насінням. Якщо врожай шишок хороший, зимовому лісікорми їм вистачає.

А перелітні птахи з настанням осінніх холодів збираються у зграї та готуються до відльоту на південь. Як правило, ці птахи харчуються комахами, які з приходом холодів забираються в щілини деревної кори, зариваються в сухе листя, ховаються під старими гнилими корчами. Корми стає мало, і комахоїдні птахивідлітають у теплі краї, а навесні вони повертаються у рідні краї. Дрібні пташки прилітаю непомітно. А ось великі, хоч і летять часто вночі, видають гучні звуки. Це ватажок поданий т сигнал: не відставайте Летіть за мною. Самці перельотних птахівприлітають із півдня раніше самочок. І відразу починають дбати про житло для майбутньої родини.

Хлопці, яких перельотних птахів ви знаєте?

Правильно, шпаки, гуси, солов'ї, зозулі, а також трясогубки, ластівки, зяблики, пеночки, жайворонки, лебеді. Все це перелітні птахи.

У весняних лісах чується дзвінкий веселий хор пташиних голосів. Птахинесуть у дзьобиках прутики, сухі булинки, шматочки моху, в'ють гнізда, встеляють їх пухом та пір'ям.

І ось у пташиних теремках з'являються яєчка. Птахи висиджують їх, Зігріваючи своїм теплом, а потім з яєць вилупляться безпорадні пташенята.

Ненажерливі пташенята широко розкривають яскраво-жовті роти, чекають, коли дбайливі батьки пригостять їх мошкою, комариком або гусеницею. Дбайливі батьки літають лісами і луками, видобуваючи дітям корм, знищуючи цим багато шкідливих комах. Так вони рятують ліс та посіви на полях, сади, парки, сквери.

Пташенята швидко ростуть. І незабаром в затишних лісових куточках відкриваються пташині. «школи». У них дорослі птахинавчатимуть своїх дітей шукати корм, рятуватися від ворогів, подавати різні сигнали.

І якщо в ці красиві дні ви прийшли в ліс, то намагайтеся не бігати і не шуміти. Уявіть собі, що ви знаходитесь в будинку, де в колисках сплять зовсім маленькі діти. Не заглядайте в пташині гнізда, не чіпайте яєчка та пташенят руками. Ви можете злякати дорослих птахів, Тоді вони покинуть свій будинок, і в гнізді не з'являться пташенята.

А тепер послухайте вірш.

Знайшла я лісове гніздо

Маленької строкатої пташки,

Світ ранньою весною,

У гнізді лежали яєчка.

Як же вона злякалася,

Прикинулася пташка хворою,

Крило волочила, кидалася

У густій ​​траві переді мною.

Давалась мені прямо в руки,

Мене від гнізда відводила.

І скільки в ній було муки,

І скільки у ній було сили!

Ось ще одне правило, яке слід запам'ятати! Весною і на початку літа краще не брати на прогулянку до лісу чи парку свого собаку. Пташенята іноді випадають з гнізда, і собака може пошкодити малюкові крильця або лапки.

Вихователь:

А тепер хлопці, давайте відпочинемо, проведемо фізкультхвилинку «Ведмедик».

Ведмедик виліз із барлоги,

Озирнувся на порозі, (Повороти вліво та вправо)

Потягнувся він зі сну: (потягування рук нагору)

До нас знову прийшла весна!

Щоб швидше набратися сил,

Головою ведмідь крутив (Обертання головою)

Нахилявся назад, вперед(нахили вперед і назад)

Ось він лісом іде (ходьба вперевалочку)

Шукає ведмедика корінці, (нахили вперед)

І трухляві пеньки. (нахили в різні боки)

Вони їстівні личинки –

Для ведмедя – вітамінки.

Нарешті ведмідь наївся, (погладити себе по животу)

І на колоди вмостився (сідаємо)

Після закінчення фізкультхвилинки діти сідають.

Вихователь:

Відпочили? А тепер давайте поговоримо про пташині гнізда. Які різні гнізда будують птахи!

Так дятел довбає великою міцною дзьобом глибоке дупло в дереві, трясогузки в'ють гнізда з прутиків та травинок у кущах, недалеко від річки чи струмка. У сороки гніздо велике та зручне. Ластівки ліплять гнізда з глини. Шпаки живуть у дерев'яних теремках-шпаківнях, які майструють люди. Журавлі та качки влаштовують свої гнізда на землі, у чагарниках очерет. А зозуля взагалі не в'є гнізда, а свої яйця підкладає в гнізда інших птахів.

Птахи – наші друзі! Вони не лише прикрашають природу, а й допомагають зберегти врожай на полях та городах, рятують ліси від шкідників, розносять насіння рослин. Адже друзів треба берегти. Хлопці, допоможіть птахам пережити зиму. Влаштовуйте для них годівниці, насипайте в них насіння гарбуза, кавуна, соняшника, вішайте на гілочки дерев шматочки несоленого сала. Пам'ятайте, що голодна птахможе загинути від легкого морозу. А ситий і холод не страшний!

Запитання

1. На які дві групи діляться птахи?

2. Яких зимуючих птахів ви знаєте?

3. Чому перелітні птахивосени відлітають на південь?

4. А коли перелітні птахиповертаються до наших країв?

5. Які гнізда будують птахи?

6. А як ви вважаєте, чому птахівназивають друзями ліси та людей?

7. Як можна допомогти птахам взимку?

Дупло дятла

Гніздо трясогузки

Гніздо сороки

Гніздо ластівки

Шпаківня

Гніздо журавля

Взимку холодно і голодно нашим пернатим друзям - птахам, що зимують. Саме про них ми й поговоримо на нашому Інтернет-уроці з навколишнього світу.

Давайте розберемося які є птахи.

  • Перельотні- птахи, які з настанням холодних днів відлітають у місця багаті на їжу,
  • Зимуючі(осілі) – ті наші пернаті друзі, які залишаються з нами зимувати.

Які птахи зимують у наших лісах?

Клест


Птах отримав свою назву за дзьоб, що нагадує кліщі. Клести всю зиму годуються насінням ялинки та сосни. У цих рослин насіння дозріває до зими. Значить, і корма найбільше для клістів буває в цю пору року. Тому ці птахи виводять своїх пташенят узимку. Навколо сніг та мороз, а у гнізді – малюки. Але холоднеча їм не страшна, бо вони завжди ситі.

Снігурі

За властивість з'являтися з першим снігом – і назвали його снігом. Найчастіше на фото або картинах ці пташки зображені горобини, що сидять на гілках. Її ягоди – їх улюблений корм. Причому м'якуш вони не їдять, а виклеюють лише насіння. Через це під деревом на снігу завжди розсипані розтрощені червоні крихти ягід. Взимку снігурі поїдають насіння вільхи, клена, ясеня, граба, ягоди бузини. Влітку, на полях, вони ласують насінням лободи, реп'яха, кінського щавлю та інших трав.

Дятел

Хто з нас не чув, як стукає, довбає по дереву невгамовний барабанщик наших лісів – дятел. Але розпізнати дятла можна не тільки за стукотом, але й за характерним криком, схожим на «кі-кі-кі». Його всі називають лісовим лікаремза те, що він лікує дерева - витягає зі стовбура та з-під кори шкідливих комах та їх личинки. Своїм конусоподібним гострим дзьобом дятел щогодини довбає кору дерева. У глибину до 10 см він довбає воронку і липкою мовою дістає комаху. Мова довга, до 4 см.

Скидильник


Етуптицю побачиш у нас лише взимку – прилітає до нас зимувати з півночі. Впізнаєш її за гарним оперенням, великим чубком і різким голосним голосом. Назву свою сопілка отримала від звуків, які видає при співі: сви-рі-рі. Взимку основна їхня їжа - це ягоди горобини, калини, шипшини, брусниці, та й взагалі будь-яких ягідних чагарників.Їдять амелеї багато, набивають шлунки щільно. Але більшість із цих ягід не перетравлюється, тому взимку місце, де бенкетували чубаті красені, дізнатися легко. Під голим деревом сніг буває весь усипаний яскравими плямами напівперетравлених ягід з насінням та розкльованою шкіркою.

Горобець

Горобець – це одна із самих відомих птахів, що мешкають по сусідству з житлом людини. Тут він знаходить хороші умови для влаштування гнізд і багато кормів, гніздиться окремими парами, іноді колоніями. Горобині гнізда можна зустріти в щілинах будівель, у норках у глинистих ярах, у дуплах дерев. Птах також може зайняти шпаківню та нору ластівки. Живляться горобці насінням. Люблять коноплі, соняшник, пшеничні зерна, але клюватимуть і хлібні крихти. Поспостерігайте, як уміло воюють вони у дворі з голубами за шматок хліба.

Голуб

Мабуть, найвідоміший городянам птах – це голуб. Ці птахи настільки звикли до життя у місті, що зовсім не бояться людей, часто беручи корм прямо з долоні людини. Крім насіння та хліба, голуби їдять різні зерна, насіння, рослини, ягоди. Ще голуби п'ють багато води, щоб швидше розм'якшала тверда їжа.Ці птахи знаходять місця, де вони можуть ховатися від холоду, але в той же час вилітати кожен день на пошуки їжі. Найчастіше таким притулком служать для них горища житлових будинків. Взимку пташкам дуже важко знайти собі поїсти, а без їжі їм важко впоратися з морозом, тому треба не забувати про них і періодично підгодовувати пернатих у холодну пору року, щоб вони не загинули.

Синиця

Синиця – дуже рухлива та вертлява пташка: не всидить на місці.Дзюба у неї гостра і сильна, а лапки дуже чіпкі, що дозволяє птиці чіплятися за гілку і висіти вниз головою.Співає дзвінко: «Синь-синь, пінь-пінь», вміє свистіти і тріщати. За свої співи вона і отримала назву «синиця».Свої гнізда синиці влаштовують у дуплах, мишачих норах, різних щілинах та порожнечах. Живуть синиці повсюдно: у лісах, горах, селищах, парках та садах. Взимку синиці летять ближче до людини. Їдять ці птахи підряд: зерна, крупу, крихти хліба, шматочки м'яса, сало і навіть сир.

Сорока

Сорока живе у лісі. Гніздо в'є високо на дереві з гілок. Літає сорока лісом – брикоче, а до гнізда підлітає – замовкає, нікому його не хоче показувати.Сорока знаходить собі різну їжу: їсть вона жуків, личинок, гусениць, дуже любить пташині яйця, краде їх із гнізд інших птахів. За це і прозвали її сорокою-злодійкою. Ловить сорок мишей, жаб, може потягти і курча.Сорока знаходить корм будь-якої пори року, не страшна їй зима. Взимку жуки та личинки не показуються, ховаються від холоду під корою дерев, немає взимку у пташиних гніздах яєць. От і летить сорока з лісу ближче до людей.

Гава

. Ворона - всеосяжний птах.Будь-якого роду харчові відходи- звична та улюблена їжа ворони, тому велике скупчення цих птахів часто спостерігається на міських звалищах. Ворона харчується личинками комах, що кишать у гною. У відсутності тваринної їжі ворона їсть рослини та їх насіння, фрукти та овочі. Сучасна міська ворона може роздрукувати пакет молока, розбити волоський горіх, розмочити в калюжі сухар, розкрити консервну банку. Всильні морози, можна спостерігати їх величезні зграї, що перелітають із місця на місце.Тривалість життя ворони у природі становить 15-20 років.

Перевір свої знання про зимуючих птахів

http://LearningApps.org/1216046 Птахи нашого краю 1 клас

http://LearningApps.org/1141459 Мозаїка

http://LearningApps.org/1891928 Зимові птахи

Чому потрібно підгодовувати птахів узимку

Нагодуйте птахів взимку.
Нехай із усіх кінців
До вас злетяться, як додому,
Зграйки на ганок.
Не багаті їхні корми.
Жменя зерна потрібна,
Жменя одна -
І не страшна
Буде їм зима.
Скільки гине їх – не злічити,
Бачити важко.
Адже в нашому серці є
І для птахів тепло.
Хіба можна забувати:
Полетіти могли,
А лишилися зимувати
Заодно з людьми.
Привчіть птахів у мороз
До свого вікна,
Щоб без пісень не довелося
Нам зустрічатиме весну.

Їдальня для птахів


Спостерігаємо за птахами у зимовій їдальні

Можна не лише підгодовувати птахів, а й спостерігати за ними. А всі спостереження записувати, тобто. спробувати себе у ролі ОРНІТОЛОГА.

Питання, які допоможуть тобі спостереження за птахами.

  1. Можна писати щодня які птахи прилітають у годівницю.
  2. Як вони поводяться, чи сваряться один з одним, чи відганяють від годівниці інших птахів.
  3. Що воліють із корму.
  4. Чи літають вони зграйками чи поодинці.
  5. Коли прилітають птахи в зимову їдальню.
  6. Чи їдять корм прямо в годівниці або хапають зернятко і відлітають на іншу гілку.

В.Біанки

Хто ситий, тому холод не страшний http://www.miksike.net/documents/main/lisa/teksty/golodno.htm

В.Біанки

Лісова газета №12. Місяць Дотерпи до весни.

Відео про зимуючих птахів

Зимові птахи

https://youtu.be/aIQXxL8wRkM

Зимові птахи. Навчальне відео для малюків

Я люблю спостерігати за косяками журавлів, що відлітають. Є в цьому щось сумне і водночас гарне. Цікаво бачити, як вони спочатку збиваються в купу на воді, довго кричать, потім спочатку злітає ватажок, за ним інші, і вишиковується клин, відлітаючи все далі і далі. Прощайте, птахи! Повертайтесь знову!

Чому птахи подорожують

Птахи змушені перелітати, тому що шукають сприятливіші умови для життя в залежності від пори року. З настанням холодів більшість комах, якими вони харчуються, гинуть, і птахам не вистачає корми. Тому вони летять туди, де тепла зима та багато їжі. Вони змінюють місце проживання, щоб якнайбільше особин їхнього виду вижило в період зими. Навесні птахи повертаються на свої звичні місця, щоб вивести пташенят, зміцніти і потім восени, знову полетіти. Але не всі птахи подорожують. Наприклад, ворони та горобці ведуть осілий спосіб життя. Їм вистачає їжі і взимку, так вони не гидують годуватися на смітниках і смітниках в межах населених пунктів.


Які птахи перелітні

Крім журавлів, є ще багато птахів, що відлітають взимку на південь. Це ластівки, дрозди, шпаки, дикі гуси, чаплі, качки, граки та багато інших. Летять птахи в такі місця, які приблизно схожі з тим місцем, де вони жили до цього. Наприклад, якщо птахи жили в лісі, то на новому місці вони також поселяються в лісовій зоні, якщо жили на річках біля чагарників, то й там знаходять подібне місце. Але як вони знаходять дорогу? Вчені припускають, що птахи орієнтуються:

  • вдень по сонцю, а вночі по зірках;
  • по магнітному полю Землі;
  • по місцевості;
  • а також пам'ятають запахи та рухаються по них;

Ви ніколи не замислювалися, чому одні птахи, відлітаючи, вишиковуються клином, а інші летять безладною зграєю? Справа в тому, що птахи своїми крилами створюють навколо себе повітряні вихори і чим більше особина, тим сильніший повітряний потік, і птахам, що летять позаду, дуже важко.


Тому великі птахи, шикуючись клином, вже не заважають один одному. У маленьких пташок такі повітряні потоки слабкі, тому можуть розміщуватися в зграї хаотично.